POLSKIE Maratony.PL  
04.12.2022.
Najważniejsze to nie ulec emocjom i nie rozpocząć zbyt mocno Drukuj Poleć znajomemu
Piotr Łobodziński - Sky Tower Run
Piotr Łobodziński - Sky Tower Run
Wywiad z Piotrem Łobodzińskim, Mistrzem Polski i Świata w biegu po schodach, tuż przed startem w Sky Tower Run 2018.

 

 

 

 

Monika Dubec

26 maja we Wrocławiu odbędzie się Sky Tower Run 2018, czyli Mistrzostwa Polski w biegu po schodach. Jest to już piąta edycja biegu po schodach najwyższego wrocławskiego budynku. Weźmie w nim udział około 1000 uczestników, którzy do pokonania będą mieli 1142 schody. Wśród nich weteran tego typu biegów i zwycięzca trzech edycji Sky Tower Run - Piotr Łobodziński. 

Mistrza Polski i Świata w biegu po schodach zapytaliśmy m.in. o udział w Sky Tower Run, i o to jak przygotowuje się do startu? Zdradzi też swoje najbliższe sportowe plany.

Panie Piotrze, uczestniczy Pan w wielu zawodach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jak ocenia Pan Sky Tower Run?

Piotr Łobodziński: Jeśli chodzi o poziom organizacyjny, to oczywiście nie zmieniam swojego zdania i nadal twierdzę, że Sky Tower Run to perfekcyjnie zorganizowany event. Jeśli chodzi o zabezpieczenie trasy, pakiety startowe, medale czy nagrody – też na najwyższym światowym poziomie. Od lat Sky Tower Run trzyma poziom i jestem przekonany, że tym razem będzie tak samo. Jeśli chodzi natomiast o trudność, to nie jest nowością jeśli powiem, że generalnie bieganie po schodach jest ciężkim sportem. Wysiłek jest dość krótki, ale intensywny, a zmęczenie na mecie bardzo duże. Ciężko to w ogóle porównać do biegów płaskich. Trzeba po prostu spróbować. Sam dystans 49. pięter jest również imponujący. To najdłuższy bieg po schodach w Polsce.

Czy do każdego z takich biegów przygotowuje się Pan tak samo?

Piotr Łobodziński: Raczej podobnie. Z tym, że bieganie po schodach nie polega na samym bieganiu po schodach. Tygodniowo robię ponad 100 km po płaskim i 2 razy jestem na siłowni. Jedynie ostatnie części treningu wykonuję pod dane zawody, biorąc pod uwagę rodzaj klatki chodowej oraz liczbę pięter i powtórzeń.

Właśnie... Proszę poradzić początkującym, którzy po raz pierwszy wezmą udział w Mistrzostwach Polski w biegu po schodach w Sky Tower, jak przygotować się do tych zawodów? Od czego zacząć?

Piotr Łobodziński: Najważniejsze to wykonać kilka treningów przed zawodami na klatce schodowej. Może to być nawet blok dziesięciopiętrowy. Ważne jest, aby poczuć na własnej skórze ten specyficzny rodzaj zmęczenia oraz wypracować swoją technikę pokonywania stopni. Na początek wystarczy 5-6 powtórzeń i co tydzień można dokładać po jednym wbiegnięciu. Ostatni trening na schodach najpóźniej na 5 dni przed zawodami.

A na co przede wszystkim zwraca Pan uwagę podczas biegu?

Piotr Łobodziński: Najważniejsze to nie ulec emocjom i nie rozpocząć zbyt mocno. To główny błąd, jaki popełniają niedoświadczeni „schodobiegacze”. Pierwsze 10 pięter wydaje się naprawdę łatwe i przyjemne, ale gwarantuję, że lepiej je pokonać na pół gwizdka. Równe, stałe tempo przez większość dystansu - to klucz do dobrego wyniku. Jeśli chodzi o technikę, to jest to kwestia indywidualna i zależna też od prędkości. Myślę, że większość biegaczy i tak od któregoś piętra przejdzie do marszu. Bardzo istotne jest też wykorzystanie poręczy, szczególnie na nawrotach. Zatem silne ręce i spokojny początek – to dwa najważniejsze elementy biegania po schodach.

Do Pana należy rekord Sky Tower Run? Rozumiem, że będzie Pan chciał go w tym roku pobić?

Piotr Łobodziński: Dokładnie, 4:52 z 2016 roku. To już bardzo szybkie bieganie i nie jest łatwo ten wynik poprawić. W poprzednim roku również złamałem 5 minut, jednak do rekordu zabrakło kilku sekund. Oczywiście 26 maja spróbuję wyśrubować ten czas. Dużo zależy od rywali, czyli bezpośredniej konkurencji, która na pewno motywuje mnie do mocnego biegania.

Poza Sky Tower Run 2018? Jakie plany biegowe przed Panem?

Piotr Łobodziński: Oj, w tym roku będzie się działo. Zarówno przed, jak i po Sky Tower Run. 5 maja udało mi się obronić tytuł Mistrza Świata w biegu po schodach w Tajpej na Tajwanie. 13 maja zawody w Seulu i 123 piętra Lotte Tower, 20 maja InterContinental Tower Run w Warszawie, a tydzień po Sky Tower Run startuję w Nowym Jorku.

Dziękujemy za rozmowę.

Sky Tower Run 2018

Zapisy na Sky Tower Run 2018 prowadzone są do 23 maja za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na www.skytowerrun.pl. Później będzie to możliwe wyłącznie w Biurze Zawodów w Sky Tower.

O SKY TOWER

Sky Tower wyróżnia się przede wszystkim znakomitą lokalizacją. To najwyższy i jedyny tego typu kompleks architektoniczny w kraju. Sky Tower posiada bardzo rozbudowaną i unikalną na rynku strefę rozrywki oraz rekreacji otwartą do późnych godzin nocnych - Klienci mogą korzystać z oferty najnowocześniejszej we Wrocławiu kręgielni Sky Bowling. Relaks i aktywność zapewnia Fitness Academy, czyli nowoczesny fitness i SPA. W Sky Tower działa także pierwsza w regionie szkoła tańca Agustina Egurroli - Egurrola Dance Studio Wrocław, oferująca zajęcia dla osób w każdym wieku. Dużym atutem są również restauracje oraz kawiarnie oferujące bardzo ciekawe i zróżnicowane menu. Lokale gastronomiczne zlokalizowane przy ulicy Powstańców Śląskich są otwarte również po zamknięciu obiektu. Na parterze można skosztować kuchni amerykańskiej i śródziemnomorskiej i japońskiej, a na I piętrze włoskiej, polskiej oraz fusion. Miłośnicy najsmaczniejszych i wyjątkowych lodów powinni koniecznie odwiedzić lodziarnię Choice. W Sky Tower znajdują się też znane gastronomiczne marki sieciowe McDonald’s i Subway oraz kawiarnie Starbucks, Costa Coffee oraz Soul Cafe. Warto wspomnieć również o pełnym wachlarzu punktów usługowych: poczta, kantor wymiany walut, pralnia chemiczna, salon fryzjerski czy biuro podróży. Na I piętrze znajduje się największa w Europie instalacja interaktywna. Wielkoformatowa ściana multimedialna to przede wszystkim nowa forma komunikacji z odbiorcą. Dzięki adaptacji wyświetlanych na nośnikach efektów interaktywnych odbiorca może ruchem sterować wyświetlane treści, np.:. grać w gry, zdobywać wiedzę, oglądać transmisje meczów czy projekcje filmów. Wyjątkowość tej realizacji podkreśla także jej rozmiar - do instalacji i zabudowy systemów wykorzystano ponad 2.000 śrub, 4 km kabli i 3 tony szkła.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside