POLSKIE Maratony.PL  
02.10.2023.
MŚ w Biegach Górskich: Styl anglosaski. Czyli jaki? Drukuj Poleć znajomemu
Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich
Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich
Festiwal Biegowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych wydarzeń biegowych w kraju.

 

 

 

 

Grzegorz Rogowski

Do obszernej puli biegów festiwalowych dołączono w tym roku nie lada atrakcję dla fanów biegów górskich – mistrzostwa świata zawodowców w biegach stylem anglosaskim. Czyli jakim? Biegi Górskie dzielą się na dwa style: alpejski i anglosaski. Co je odróżnia? Najprościej można powiedzieć, że styl alpejski to bieg tylko pod górę a styl anglosaski to podbiegi i zbiegi.

Biegi w stylu anglosaskim są zwykle trudniejsze niż te alpejskie. Wynika to z faktu, iż paradoksalnie zbieganie z góry jest dużo bardziej wymagające dla organizmu niż wbieganie na szczyt. Zbieganie jest również dużo bardziej urazogenne i kluczowa jest tu technika biegu. Jednocześnie regularny i prawidłowy trening na zbiegach wydatnie podnosi możliwości biegacza górskiego.

Ze zbiegami wiąże się jeszcze jedno zagadnienie. Taktyka. Tak jak w biegach alpejskich najsilniejsi atakują w okolicy najbardziej stromego fragmentu trasy, tak czempioni biegów anglosaskich dystansują rywali na początku zbiegu.

Start w stylu alpejskim położony jest zwykle u podnóża góry. Zawodnicy biegną aż na sam szczyt. Natomiast w biegu anglosaskim, z którym będziemy mieli do czynienia na Jaworzynie Krynickiej, start i meta znajdują się blisko siebie, na jednej wysokości. Tym razem będzie to 1114 metrów npm.

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich, w przeciwieństwie do piłki nożnej, nie są rozgrywane co cztery lata tylko co roku i to naprzemiennie. Jeśli teraz jesteśmy gospodarzami mundialu w stylu anglosaskim, to za rok gdzieś będą rozgrywane mistrzostwa w stylu alpejskim. Podobnie rzecz ma się z Mistrzostwami Europy.

Festiwal Biegowy w Krynicy rozgrywany jest w dniach 6-8 września. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich w stylu anglosaskim znalazły się w ostatnim dniu imprezy, niemniej będą jego największą atrakcją. Biegi startują o godzinie 9:15. Jako pierwsze z Jaworzyną zmierzą się juniorki.

Zachęcamy do kibicowania najlepszym biegaczom górskim na świecie, reprezentującym 40 krajów członkowskich Międzynarodowej Federacji Biegów Górskich WMRA. Zanim jednak udacie się na Jaworzynę Krynicką gromkimi oklaskami nagrodźcie gości z zagranicy oraz reprezentantów Polski podczas uroczystego rozpoczęcia imprezy. Ceremonia z przemarszem z flagami odbędzie się w sobotę 7 września o godz. 16:45.

Oficjalna strona MŚ w Biegach Górskich w stylu anglosaskim:

http://wmrc2013.pl

Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Komisji Europejskiej

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside