23.11.2024.
Zimą biega się siłowo - ultrasi zaczęli sezon Drukuj Poleć znajomemu
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
W sobotę 31 stycznia, na końcu świata, czyli w maleńkiej Pasterce w Kotlinie Kłodzkiej, znanej z Maratonu Gór Stołowych i tras Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich - odbył się pierwszy Zimowy Półmaraton Gór Stołowych.

 

 

 

 

Tekst: Monika Strojny

Zdjęcia: Marek Petraszek/Sanitec KOŁO oraz Piotr Dymus

 

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporo śniegu, ujemne temperatury, malownicza trasa i niesamowita meta na Szczelińcu Wielkim na dobre zagoszczą w kalendarzu biegów górskich.

Mimo, że to zawody „tylko” na 20km, podium zdominowali zawodnicy znani z długich biegów: najszybsza wśród kobiet Magda Łączak, oraz Marcin Świerc i Paweł Dybek z Salomon Suunto Team. Po zawodach opowiedzieli o tym, dlaczego tak trudno biega się zimą i zdradzili swoje plany na pierwszą część sezonu, min. start w Biegu Rzeźnika!

 

Magda Łączak - Najszybsza z kobiet, czas 2h 34min

Jakie miałaś oczekiwania przed zawodami?

Nie spodziewaliśmy się wielkiej zimy w Pasterce wyjeżdżając z Mielca. U nas leżały ze 2cm białego pyłu, a tam na miejscu okazało się, że dzień przed zawodami spadło mnóstwo śniegu, trzeszczy mróz, no inny świat - co w sumie bardzo mnie cieszyło! Ostatecznie z zapowiadanych -11 stopni zrobiło się około -4, a więc idealnie do biegania.

Zmarzłaś?

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych

No tak, co nawet widać na zdjęciach ;) Nie biegłam jakoś bardzo szybko i może dlatego miałam kłopot z rozgrzaniem się, szczególnie rąk. To zimowe bieganie jest specyficzne, bardzo siłowe i człowiek tak jakoś automatycznie pilnuje się, żeby nie biec na maksa, żeby oszczędzać siły. Ten śnieg był dość ciężki, dający w kość i zdradliwy. Na jednej z łąk raz mi się zdarzyło zaliczyć nura po pas - wpadłam w zaspę. Zawodnicy za mną mieli niezły ubaw ;)

Logistyka w biegach ultra nie jest ci obca, a jak szykowałaś się na tak krótki start?

Nie planowałam zbyt wiele, ani co wezmę ze sobą, ani ile czasu mi to zajmie - bieganie w zimie jest nieprzewidywalne… Wydawało mi się, że powinnam przebiec poniżej 3 godzin, wiec wzięłam ze sobą tylko dwie czekoladki (których i tak nie zjadłam J ). Udało się tych trzech godzin nie przekroczyć ;)

Kiedy zaczęłaś trenować po jesiennej przerwie?

Jestem dopiero po trzech tygodniach treningu, także na razie ten pierwszy start w sezonie to takie przyjemne ściganie się ze znajomymi. Zresztą jeśli chodzi o sam Zimowy Półmaraton Gór Stołowych - świetny bieg i impreza po, no i mnóstwo lubiących bieganie ludzi - akurat na początek ciekawego sezonu!

I co teraz - szykujesz się na kolejne zimowe starty?

Z Pawłem (Dybkiem - przyp. Red.) powoli myślimy o starcie na Majorce w kwietniu (krótsza trasa). Potem w maju Transvulcania, a w czerwcu chcemy wrócić na Bieg Rzeźnika. Nasz rekord w kategorii mieszanej został pobity, więc mamy do czego trenować J A co dalej - zobaczymy…

A Paweł?

Paweł zadowolony, miał biec spokojnie i bezpiecznie, tak żeby go nie odcięło na ostatnich kilometrach co mu się czasem zdarzało. Więc to jego III miejsce bardzo go ucieszyło, choć mnie chyba nawet bardziej ;) Wygląda na to, że forma jest i są szanse na naprawdę dobry sezon.

I jeszcze kilka słów od Marcina Świerca, który stoczył niesamowitą walkę na trasie i na metę przybiegł 3 sekundy za zwycięzcą Wojtkiem Kowalskim.

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
Zimowy Półmaraton Gór Stołowych

Plan na bieg był zrobić dobry trening. Taki start jest strasznym obciążaniem jak się nie jest przygotowanym . To nie był mój cel - do mojego sezonu jeszcze trochę, wtedy mam walczyć. Trasa strasznie ciężka - zwłaszcza jak trzeba przecierać, a torowaliśmy na zmianę 50/50 z Wojtkiem.  Na ostatnim  podbiegu okazał się mocniejszy i wygrał 3 sek. Gratulacje za walkę do końca. Oraz Gratulacje dla wszystkich uczestników!. Ja teraz w planach mam treningi - treningi - treningi...”

Najlepsi zawodnicy Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych

Kobiety

1.      Magda Łączak (Salomon Suunto Team) 2:34,28

2.      Agnieszka Łecka (Golub-Dobrzyń) 2:40,58

3.      Malwina Jachowicz (Motio Fizjoterapia) 2:42,27

 

Mężczyźni

1.Wojciech Kowalski (WKS Śląska Wrocław) 2:05,09

2. Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) 2:05,12

3. Paweł Dybek (Salomon Suunto Team) 2:12,25

 

Pełne wyniki: http://www.maratongorstolowych.pl/wynikiZPGS/01_OPEN.pdf

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside