POLSKIE Maratony.PL  
14.07.2024.
Trwa wielkie bieganie w Czechach Drukuj Poleć znajomemu
RUN©CZECH
RUN©CZECH
W tym roku odbyło się już 5 z 7 biegów wchodzących w skład RunCzech Running League.

 

 

 

 

Marcin Dulnik

W maratonie i półmaratonie w Pradze oraz w biegach na dystansie 21,097km w Karlowych Warach, Czeskich Budziejowicach i Ołomuńcu, łącznie wzięło udział prawie 70 tysięcy biegaczy z całego świata, w tym ponad 300 z Polski. 

Największą popularnością wśród Polaków cieszył się półmaraton w Ołomuńcu, w którym wystartowało 74 zawodników z naszego kraju. Ostatnim akordem tegorocznej edycji RunCzech Running League będzie półmaraton w Usti nad Labem, który odbędzie się 16 września.

RUN©CZECH
RUN©CZECH
RUN©CZECH
RUN©CZECH

Czechy to kierunek, który coraz częściej obierają polscy biegacze chcący urozmaicić swój kalendarz startów. Powodem rosnącego zainteresowania Polaków bieganiem za południową granicą jest głównie bliskie położenie miast, w których odbywają się biegi. Biegaczy przyciąga również wysoki poziom organizacyjny imprez – wszystkie biegi RunCzech odbywają się w randze IAAF Gold Label, którą posiadają tylko nieliczne biegi na świece.

Każdego roku w biegach RunCzech startuje około 500 biegaczy z Polski. To wciąż niewielka grupa, jeśli spojrzymy na imponujące statystyki czeskiego organizatora. W ubiegłym roku biegi RunCzech ukończyło ponad 82 tysiące biegaczy, w tym roku ich liczba powinna przekroczyć 85 tysięcy! Najwięcej zawodników przyjeżdża do Czech na biegi ze Słowacji, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, Szwecji, USA i Chin.

RUN©CZECH
RUN©CZECH
RUN©CZECH
RUN©CZECH

Tegoroczny cykl RunCzech Running League rozpoczął się 1 kwietnia od Sportisimo Prague Half Marathon. Bieg wygrał Etiopczyk Tamirat Tola z czasem 0:59:37. Prawdziwą sensację wśród kobiet sprawiła Kenijka Joyciline Jepkosegi, która nabiegała rekord świata 1:04:52 po drodze bijąc 3 inne światowe rekordy na 10km (30:04), 15km (45:37) i 20km (1:01:25)! Bieg odbywał się na niesamowicie wysokim poziomie, świadczy o tym fakt, że aż ponad 20 pierwszych zawodników pobiegło poniżej 1:05! Najszybszym Polakiem był Arkadiusz Gardzielewski, który uzyskał czas 1:04:20. Łącznie bieg ukończyło 9084 zawodników.  

Kolejną imprezą RunCzech w 2017 roku był majowy Volkswagen Prague Marathon. To jeden z najbardziej obleganych biegów maratońskich w Europie, miejsca na liście startowej kończą się wiele tygodni przed startem. W tym roku najszybszy był Etiopczyk Gebretsadik Abraha z czasem 2:08:47, wśród kobiet tryumfowała Valary Jemeli Aiyabei z Kenii z wynikiem 2:21:57. Najszybszym Polakiem na maratonie w Pradze był Jakub Szymankiewicz, który uzyskał czas 2:29:39. Bieg w Pradze ukończyło 6510 maratończyków.

20 maja odbył się Mattoni Karlovy Vary Half Marathon, w którym Keniczycy stoczyli między sobą pasjonującą walkę o zwycięstwo. Ostatecznie wygrał Wilfred Kimitei z czasem 1:00:54 ale czwarty na mecie Evans Cheruiyot stracił do niego tylko 3 sekundy! Najszybszą kobietą na półmaratonie w Karlowych Warach była Yvonne Jelagat z czasem 1:08:19. Pierwszym Polakiem był Tomasz Ryżewski z czasem 1:26:00, który zajął 85. miejsce na 2 600 wszystkich biegaczy, którzy dotarli do mety.

W czerwcu odbyły się dwie imprezy RunCzech – półmaratony w Czeskich Budziejowicach oraz w Ołomuńcu. W tym pierwszym biegu zwyciężył Justus Kangogo z Kenii z wynikiem 1:02:47, a wśród kobiet tryumfowała Agnes Jeruto Barsosio, która na mecie zameldowała się w czasie 1:09:51. Bieg w Czeskich Budziejowicach ukończyło 2228 zawodników. Najszybszym Polakiem by Waldemar Kołodziej z czasem 1:43:17. W Ołomuńcu najszybszy był Josphat Kiprop Kiptis z czasem 1:01:49. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Etiopka Worknesh Degefa, która pokonała półmaraton w 1:09:17. Najszybszym Polakiem był Yared Shegumo, który uzyskał kiepski wynik 1:11:17. Poza nim w Ołomuńcu pobiegło 74 Polaków, o 21 więcej niż w rok wcześniej.

Już w najbliższą sobotę odbędzie się ostatni półmaraton w cyklu RunCzech Running League. Tym razem biegacze zjadą się do Usti nad Labem, którego trasa wiedzie wzdłuż rzeki Elby z widokiem na czeskie góry.

Zapisy na przyszłoroczne biegi z cyklu RunCzech Running League ruszyły już  na stronie www.runczech.com

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside