POLSKIE Maratony.PL  
15.06.2024.
Historia biegnie swoim torem... Drukuj Poleć znajomemu
Bieg Europejski
Bieg Europejski
Bieg Europejski po raz pierwszy wystartował w 2003 roku wraz z podpisaniem traktatu akcesyjnego, na mocy którego rok później Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.

 

 

 

 

fot.: Michał Koszela, Piotr Robakowski, Sebastian Uciński

Bieg Europejski
Bieg Europejski
Bieg Europejski
Bieg Europejski
Bieg Europejski
Bieg Europejski

 

 

 

 

 

Bieg promuje wartości wspólnotowe oraz członkostwo Polski w grupie krajów europejskich pielęgnując kontakty z miastami partnerskimi poprzez wspólne uczestnictwo w biegowej rywalizacji. 

Każda edycja Biegu Europejskiego odbywa się pod innym hasłem związanym z państwem członkowskim Unii Europejskiej. Organizatorem Biegu Europejskiego jest istniejący od 2002 roku, jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów biegowych w Polsce, KS Altom Gniezno. Wydarzenie współorganizują partnerzy instytucjonalni: GOSIR Gniezno oraz Miasto Gniezno. Corocznie patronat honorowy nad wydarzeniem obejmuje Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, a impreza ta traktowana jest jako stały element przedsięwzięć sportowych i promocyjnych Gniezna.         

Bieg Europejski to oprócz sportowego święta, pretekst, do poznania historii oraz kultury jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, który odbywa się przy współpracy
z miastami partnerskimi Pierwszej Stolicy Polski – Gniezna. 

Każda edycja biegu zaakcentowana jest charakterystycznym medalem. Jego kontury symbolizują granice państwa, pod hasłem którego odbywa się w danym roku to sportowe  wydarzenie.        Oprócz tego uczestnicy mają okazję poznać m.in. tradycje kulinarne oraz walory turystyczne danego kraju.           W ubiegłych latach honorowy patronat nad wydarzeniem objęły również ambasady: Włoch, Danii, Hiszpanii, Francji, Węgier, Litwy, a także Ukrainy.

Tegoroczna XXI edycja Biegu Europejskiego odbędzie się w Gnieźnie 6 kwietnia 2024 roku, pod hasłem „Teraz Czechy” a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie.  Dodatkowo to biegowe wydarzenie przypada w trakcie Międzynarodowego Dnia Sportu dla Rozwoju i Pokoju, które ustanowione zostało w 1896 roku w trakcie trwających pierwszych w epoce nowożytnej Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

Trasa Biegu Europejskiego wytyczona została ulicami Gniezna na dystansie
10 km i uzyskała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Start i meta ulokowane zostały na płycie gnieźnieńskiego Rynku. To powoduje, że zarówno mieszkańcy jak i turyści chętnie uczestniczą w tej imprezie kibicując zawodnikom i zawodniczkom w ich biegowych  zmaganiach.

Bieg Europejski to wydarzenie promujące zdrowy i aktywny tryb życia i dedykowany jest nie tylko zawodowcom ale również dla całych rodzin. Nieodłącznym elementem tego gnieźnieńskiego święta biegowego jest również Bieg Przedszkolaków, w którym rok rocznie uczestniczy ok. 200 dzieci. 

Bieg Europejski przyciąga do Gniezna nie tylko biegaczy z regionu, ale regularnie pojawiają się tu goście z kraju i zagranicy. Startowali tu m.in. Simon Kasimili (Kenia) – 40-ty wynik na świecie na dystansie 10 km, Abel Kirui (Kenia) – dwukrotny mistrz świata
w maratonie oraz srebrny medalista IO w Londynie, Henryk Szost (Polska) – rekordzista Polski w maratonie i najlepszy Europejczyk na IO w Londynie, Małgorzata Sobańska (Polska) – zwyciężczyni ośmiu edycji Biegu Europejskiego, trzykrotna uczestniczka IO, zwyciężczyni maratonu w Londynie.

W tym roku po raz pierwszy w ramach XXI Biegu Europejskiego zostaną rozegrane I Mistrzostwa Ciepłowników na 10 km. Partnerem mistrzostw jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. wraz z Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, UNISOFTEnergikaMako Pellets oraz Metrolog. Akcja ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród pracowników sektora ciepłowniczego oraz promowaniu ciepła systemowego, które pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego ponad pięćdziesięciu procentom gospodarstw domowych w Polsce. Ciepło systemowe jest nie tylko w pełni bezpieczne i komfortowe ale staje się także coraz bardziej zielone. W Gnieźnie przejściowo poprzez zastępowanie miału węglowego biomasą a docelowo przez wykorzystanie wód termalnych z gnieźnieńskiej geotermii."

Zapisy oraz regulamin dostępne są na stronie:   https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=8957

Zapraszamy zarówno zawodowców jak i amatorów tego pięknego sportu! 

Do zobaczenia w Gnieźnie!

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside