21.11.2024.
Bieg Ultra „Granią Tatr” - wyzwanie dla najlepszych 17 sierpnia Drukuj Poleć znajomemu
Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr
Już za trzy tygodnie, w sobotę 17 sierpnia o 4 rano, wystartują uczestnicy  pierwszego Biegu Ultra „Granią Tatr”.

 

 

 

 

 

Monika Strojny

 

Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr

Będzie to prawdopodobnie najbardziej wymagający bieg górski w Polsce. Trasa prowadząca z Doliny Chochołowskiej, przez Wołowiec i Starorobociański Wierch do Schroniska Ornak, granią Czerwonych Wierchów i Kasprowy, Schronisko Murowaniec, Krzyżne, Wodogrzmoty Mickiewicza i Polanę Waksmundzką kończy się w Kuźnicach, co daje dystans 70km i potężne przewyższenie +5000/-4900m. Dobremu turyście trasa ta zajmuje 2-3 dni, biegacze będą mieli na jej pokonanie zaledwie 17 godzin… Chętnych zawodników jednak nie brakuje. Lista startowa zapełniła się w 6 minut i nie ma na niej przypadkowych osób. Żeby wziąć udział w zawodach trzeba było wcześniej ukończyć co najmniej jeden, 25 kilometrowy bieg górski, ale większość osób ma na swoim koncie przynajmniej kilka maratonów i biegów na ultra dystansach. Rekordzistą jest Hiszpan Salvador Calvo, który zwyciężał w takich biegach jak Racing The Planet w Australii (250km), Ultra Trail Chismes Dolpo-Annapurna w Nepalu (380km) czy zajął II miejsce w Tor des Geant w Alpach (336km).

 

Rywalizacja

Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr

Na starcie zobaczymy także najlepszych Polaków: Marcina Świerca (Mistrz Polski serii Skyrunning) i Piotrka Hercoga (15-ty zawodnik UTMB) - rekordzistów trasy Rzeźnika, Józefa Pawlicę (Mistrza Europy Juniorów serii Ultra Skyrunning), Piotrka Karolczaka (zwycięzcę I Maratonu Gór Stołowych), Rafała Gaczyńskiego (II zawodnika 40km trasy Trans d’Havet), Michała Kiełbasińskiego (zwycięzcę 235km Biegu 7 Szczytów), Lucjana Chorążego (IV w Maratonie Karkonoskim) czy Kubę Wolskiego (IV w Biegu 7 Dolin). Swój start zapowiedzieli ponadto biegacze z Węgier, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr

Równie ciekawie może przedstawiać się rywalizacja wśród pań, choć z powodu kontuzji nie zobaczymy niestety Ani Celińskiej. Ale z trasą zmierzą się Magda Łączak (najszybsza w Ultra Mallorca na 108km), Sabina Giełzak (najlepszy czas Rzeźnika w zespole kobiecym), Słowaczka Petra Muckova (II kobieta Malofatranska Stovka na 108km), Kasia Zając (najszybsza w Zugspitz Supertrail) czy Anna Figura, najlepsza polska ski-alpinistka. W sumie na trasie zobaczymy 250 zawodników z pięciu krajów.

 

Kibicować może każdy!

Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr

Najszybsi biegacze spodziewani są w Kuźnicach około godziny 15 - 16 i aż do wieczora będziemy witać najwytrwalszych na mecie. Serdecznie zapraszamy do kibicowania nie tylko na finiszu, ale także na szlakach i przy schroniskach. Na Ornaku zawodników spodziewamy się między 8 a 11 rano, a w Murowańcu między 11 a 15.

W trakcie zawodów na naszej stronie i facebooku będzie trwała relacja na żywo (wyniki z dwóch międzyczasów i mety), a pozycję ośmiu wybranych zawodników będzie można śledzić na mapie on-line dzięki nadajnikom GPS. Każdy, kto ukończy zawody, otrzyma medal, koszulkę finiszera oraz 2 punkty kwalifikacyjne do słynnych zawodów Ultra Trail du Mont Blanc w Chamonix.

O bezpieczeństwo na trasie będą dbać lekarze, ratownicy oraz wolontariusze, którzy na zawody przyjeżdżają z całej Polski. Wśród nich wielu jest biegaczy, którzy nie czuli się jeszcze na siłach żeby wystartować, ale chcieli dołączyć do grona osób, które czynnie pomagają przy zawodach, za co z góry dziękujemy.

 

Do zobaczenia w Tatrach!

Organizatorem Biegu jest TKN Tatra Team z Zakopanego, przy wsparciu TOPR i UKA.

Bieg Ultra - Granią Tatr
Bieg Ultra - Granią Tatr

Partnerem strategicznym zawodów jest LOTTO, zawody wspiera także firma Eutelsat, koszulki dla uczestników przygotowała firma Salomon, chusty pamiątkowe The Original Buff, a energię na trasie zapewnia zawodnikom Piekarnia Gałuszka z Żywca i producent odżywek dla sportowców- firma Enervit. Ponadto wspierają nas Trail.pl, Lider Animator, Fundacja Kukuczki, wolontariusze Z Biegiem Natury a honorowy patronat objął Burmistrz Miasta Zakopane Pan Janusz Majcher. Relację na żywo zapewni Bieganie.pl

Strona zawodów: www.graniatatr.pl

Profil na facebooku (już teraz pełen zdjęć i zapisów tras zawodników przygotowujących się do biegu): https://www.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside