POLSKIE Maratony.PL  
14.07.2024.
Piotr Hercog wygrywa Moab 240 Endurance Run! Drukuj Poleć znajomemu
Moab Endurance Run, źródło SALOMON
Moab Endurance Run, źródło SALOMON

Pokonał 380 km w trochę ponad 60 godzin. Od piątku, a dokładnie od godziny 16 czasu polskiego ponad 150 zawodników z kilkunastu krajów wystartowało w jednym z najtrudniejszych trailowych biegów na świecie – Moab Endurance Run o długości 238 mil/+9000 metrów.

 

 

 

 

 

Przemysław Ząbecki - Salomon 

Foto: materiały organizatora, fanpge Piotra Hercoga

 

W stawce zawodników znajdował się Polak, Piotr Hercog, dla którego był to najważniejszy start w sezonie, ale i największe dotychczasowe biegowe wyzwanie w karierze. Polak zwyciężył z czasem 60 godzin i 23 minut. ŹRÓDŁO SALOMON

PROFIL TRASY i witryna zawodów

 http://www.moab200.com/about-the-race.html
http://www.moab200.com/about-the-race.html

Przebieg zawodów był dosyć nietypowy, a to wszystko za sprawą taktyki zawodnika Salomon Suunto Team. Prowadził od startu, aż do samej mety, nie pozwalając swoim rywalom na zbyt wiele. Przewaga Piotra niemal przez cały okres trwania wyścigu wynosiła około 5-6 mil. Właściwie tylko w połowie dystansu, kiedy Piotrek zdecydował się na dłuższy kilkudziesięciominutowy odpoczynek jego przewaga stopniała do około pół godziny, ale okazało się, że przerwa była typowo regeneracyjna i wkalkulowana w taktykę biegu.

 

Organizatorzy zaskoczeni

Dla organizatorów, postawa Polaka była dużą niespodzianką i raczej nie wierzyli w jego końcowy sukces. Piotrek w Stanach Zjednoczonych jest zupełnie anonimowy, a w zawodach brało udział wielu amerykańskich „specjalistów” od tego typu trailowych, długich zawodów.

Moab Endurance Run, źródło SALOMON
Moab Endurance Run, źródło SALOMON
Moab Endurance Run, źródło SALOMON
Moab Endurance Run, źródło SALOMON

Polscy kibice jednak wiedzieli swoje. Piotr Hercog to jeden z najlepszych ultrasów w naszym kraju, od kilku lat specjalizujący się na dłuższych ultramaratońskich dystansach czy biegach ekstremalnych. Zwyciężał przecież w takich biegach jak Ice Baikał Maraton czy Ultra Fiord w Patagonii. Mimo tego, wyzwanie z którym przyszło mu się zmierzyć w ostatnich dniach było jego największym projektem biegowym w dotychczasowej karierze. 238 mil i 9000 tysięcy metrów przewyższenia to dystans przerażający. Wiadomo było, że najlepsi zawodnicy muszą być przygotowani na bieg w granicach 60-70 godzin! Z pewnością w zwycięstwie Polaka niebagatelną rolę odegrało jego doświadczenie z rajdów przygodowych, które z powodzeniem uprawiał zanim na dobre zajął się bieganiem po górach. Hercog brał udział w wielu prestiżowych imprezach tego typu w czasie których zawodnicy pokonywali kolejne dystanse rywalizując właśnie kilkadziesiąt godzin bez przerwy.

Zawodnik Salomon Suunto Team finiszował przed godziną 20:00 czasu miejscowego czyli nad ranem polskiego czasu. Z wywiadu, którego udzielał na mecie widać, że kończył zawody w dobrej kondycji, jak zwykle z uśmiechem. Mówił o dosyć trudnych warunkach na trasie, zwłaszcza w końcowej fazie wyścigu, gdzie zawodnicy mieli do pokonania wysokości przekraczające 3000 metrów n.p.m. Generalnie jednak czuł się dobrze poza oczywistym ogólnym zmęczeniem.

Jeśli wierzyć nieoficjalnym wynikom to drugi i trzeci zawodnik na mecie stracili do Piotra odpowiednio około 2h15 i 2h30. Zawody ciągle trwają, a na mecie do godziny 7 polskiego czasu zameldowały się ledwie 3 osoby. Limit czasowy obowiązujący zawodników to 112-godzin.

Podstawowe informacje o biegu

Trasa: 238 mil

Przewyższenie: +8981m/-8981m

Start: Trasa zaczyna się i kończy w Moab w stanie Utah. Trasa wyścigowa biegnie na południowy zachód od Moab przez rzekę Colorado przez odcinek Canyons i na południe do gór Abajo, następnie na północ do gór La Sal, aby zakończyć w Moab.

Data: 12-16 października 2018 r.

Limit czasowy: 112 godzin

Uczestnicy: Maksymalnie 250, bieg indywidualny

Tekst: Przemysław Ząbecki

Foto: materiały organizatora, fanpge Piotra Hercoga

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside