POLSKIE Maratony.PL  
04.12.2022.
Siły zbrojne zdobywały Samolot Drukuj Poleć znajomemu
Salomon Nordic Sudany 2014
Salomon Nordic Sudany 2014
To absolutny rekord tego sezonu i jeden z lepszych wyników w historii zawodów Salomon Nordic Sunday.

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia Stacja Jakuszyce

 

Salomon Nordic Sudany 2014
Salomon Nordic Sudany 2014
Salomon Nordic Sudany 2014
Salomon Nordic Sudany 2014

W ciągu weekendu (1-2 lutego 2014 roku) na Polanie Jakuszyckiej rywalizowało aż 387 osób – 155 stylem dowolnym i 232 klasykiem. Wygrali: Mateusz Zawół i Joanna Badacz (st. dowolny) oraz Piotr Skowron i Alena Jindriskova (st. klasyczny).

Rywalizacja, zarówno w sobotę i niedzielę, odbyła się na trasie liczącej ok. 8 kilometrów, ale bardzo wymagającej, zarówno kondycyjne, jak i technicznie. Na początku blisko 2 km ostrego podbiegu, a potem sporo zjazdów na zróżnicowanej trasie.

W sobotę doświadczenie biathlonowe pomogło Mateuszowi Zawołowi, reprezentantowi gospodarzy, czyli Szklarskiej Poręby. Mateusz w tym sezonie reprezentował Polskę na Uniwersjadzie. Drugiego na mecie Pavla Simka wyprzedził o 5 sekund, a trzeciego Jana Maska o 37 sekund.

Wśród pań najlepsza była wicedyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie – Joanna Badacz, przed inną biathlonistką Katarzyną Leją i Czeszką Aleną Jindriskovą.

Salomon Nordic Sudany 2014
Salomon Nordic Sudany 2014

Do mety dobiegło w sumie 155 osób, w tym spora grupa reprezentantów Sił Zbrojnych. W ramach tego SNS-a odbyły się Mistrzostwa Sił Powietrznych i Mistrzostwa Generalnego Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych. Mistrzami Sił Powietrznych zostali Maciej Bzdawski z Kościeliska oraz Monika Kaczanowska z Mińska Mazowieckiego, a Mistrzami Sił Zbrojnych: Bartosz Mirowski (Lubliniec) i Katarzyna Leja (Ciche).

W niedzielę na trasie było jeszcze więcej osób. Zwycięzca - Piotr Skowron wyprzedził kolejnych na mecie Jakuba Mrozińskiego i Wojciecha Smykowskiego (cała trójka z Jeleniej Góry) o 39 sekund.

Alena Jindriskova miała jeszcze większą przewagę. Pokonała Ewę Szmel 1,29 min.

Salomon Nordic Sudany 2014
Salomon Nordic Sudany 2014

Trasa zawodów nie należała do najłatwiejszych. Szczególnie pierwszy podbieg, czyli popularne Buczki – krótki, ale wąski i stromy. Tam niestety nie obyło się bez zatorów, zawodnicy z środka stawki podchodzący jodełką czasami spowalniali resztę peletonu. Ale to nie wadziło czołówce, która w tym czasie już dawno przekroczyła szczyt Samolotu (to wzniesienie to już tradycja podczas Mistrzostw Sił Powietrznych).

- Zaplanowałem sobie, że już na pierwszym podbiegu postaram się zostawić Kubę oraz Wojtka i to mi się udało – mówił na mecie zwycięzca. – Już do końca biegłem samotnie. Smarowanie było trafione, a to na podbiegu miało istotne znaczenie – dodawał Piotr Skowron.

To był dobry dzień dla rodziny Skowronów, bo tuż za podium uplasował się młodszy brat Piotra – niespełna 16-letni Michał. A w zawodach startował jeszcze ojciec – Mieczysław.

Jak już wspomnieliśmy, w ramach weekendowej rywalizacji w Salomon Nordic Sunday odbyły się także Mistrzostwa Sił Zbrojnych oraz Mistrzostwa Sił Powietrznych.

W niedzielę „mundurową” rywalizację klasykiem wygrali - Mistrzostwa Sił Zbrojnych: Bartosz Mirowski i Katarzyna Leja (byli najlepsi także w sobotę); Mistrzostwa Sił Powietrznych: Łukasz Karpiński i Monika Kaczanowska.

Salomon Nordic Sudany 2014
Salomon Nordic Sudany 2014

Podczas weekendowych zawodów SNS odbyła się także zbiórka pieniędzy na rzecz chorującego na złośliwy nowotwór IV stopnia – Neuroblastomę – Szymona Uznańskiego, syna znanej zawodniczki startującej w Salomon Nordic Sunday – Agnieszki Wanżewicz – Uznańskiej. – Jeszcze rok temu Szymon był z nami na SNS-ie, pomagał wręczać medale, stał na podium, robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. A kilka dni po zawodach dowiedzieliśmy się, że ma nowotwór. Zbierane pieniądze przekażemy na leczenie naszego syna we Włoszech – mówiła w niedzielę mama Szymonka.

I na koniec informacja o zapisach na finał SNS-a (23 lutego 2014 roku). Te zostały zamknięte w niedzielę. Przypomnijmy, że finał SNS-a odbywa się w ramach Małego Biegu Piastów i to organizatorzy Biegu Piastów przyjmowali zapisy.

A wcześniej kolejna edycja na Polanie Jakuszyckiej: 15-16 lutego. Szczegóły dotyczące trasy za tydzień.

 

Pełne wyniki rywalizacji:

sobota, 1.02.2014 – styl dowolny: http://www.online.datasport.pl/results1066/

niedziela, 2.02.2014 – styl klasyczny: http://www.online.datasport.pl/results1067/

 

Czytaj też:

Siły Powietrzne wbiegną na Samolot  

Salomon Nordic Sunday 2013/2014 - kompendium 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside