POLSKIE Maratony.PL  
26.09.2022.
Nordic Walking Worldchampionships 2009 Drukuj Poleć znajomemu
Nordic Walking Worldchampionships 2009
fot. archiwum
W dniach od 11 do 13 września'09 w Austrii w Petzen Region Lake Klopeiner w Południowej Karyntii odbyły się II Mistrzostwa Świata w Nordic Walking.
Nordic Walking Worldchampionships 2009
fot. archiwum
Zawody zostały rozegrane w następujących dyscyplinach : Cross- Country (21 km) oraz Nordic Hill Walking (11,35 km).  W tej pierwszej dyscyplinie uczestniczyło 163 zawodników z rożnych państw (Holandia, Czechy, Słowacja, Austria, Niemcy, Włochy, Namibia). Reprezentacja polska liczyła ogółem 14 osób.  Łącznie Polacy zdobyli 10 krążków indywidualnych w zawodach Fan Walkers i Profesjonalistów, w swoich kategoriach wiekowych z podziałem na kategorie kobiet i mężczyzn. W klasyfikacji indywidualnej nasza reprezentacja wywalczyła ogółem 4 medale złote, 4 srebrne i 2 brązowe. W rywalizacji open w crossie na dystansie 21 km w kategorii PRO zdobyłam Wicemistrzostwo Świata, a w swojej kategorii wiekowej na tym dystansie zdobyłam tytuł Mistrzyni Świata.

 

Nordic Walking Worldchampionships 2009
fot. archiwum
Nordic Walking Worldchampionships 2009
fot. archiwum

Podczas Mistrzostw obowiązuje następujący podział na grupy: zawodnicy (profesjonaliści (PRO), czyli instruktorzy, przewodnicy NW, trenerzy), amatorzy (Fan Walkers, czyli miłośnicy NW), drużyny. Zarówno zawodnicy jak i amatorzy są podzieleni na następujące klasy wiekowe: kobiety i mężczyźni do 35 lat, od 36 do 45 lat, od 46 do 55 lat, od 56 do 65 lat, od 66 do 75 lat, od 76 lat i powyżej. W przypadku zawodów drużynowych nie obowiązuje podział na klasy wiekowe, jednakże obowiązuje podział na klasy: męską, żeńską i mieszaną. Oceniane są cztery najlepsze czasy po zsumowaniu.

 

Wyjazd do Austrii, sponsorowany przez Klinikę Medical Magnus, zagwarantowało mi zwycięstwo w I Mistrzostwach Polski w Nordic Walking, które odbyły się w Gnieźnie 30 sierpnia. Sam awans na Mistrzostwa Świata wraz z polską reprezentacją był dla mnie już ogromnym sukcesem. Moim głównym celem było, więc po prostu dać z siebie wszystko na miarę swoich możliwości. Wynik rywalizacji był dla mnie wielkim zaskoczeniem i zarazem miłą niespodzianką.

Po raz pierwszy kontakt z kijkami miałam podczas praktyk w poznańskiej Klinice Kardiologicznej na studiach (kończyłam AWF w Poznaniu). Technikę uprawiam już od 2 lat a umiejętności instruktorskie cały czas wykorzystuję w pracy w Uzdrowisku. Na udział w gnieźnieńskich zawodach namówił mnie jeden z instruktorów PFNW naszego regionu. Zacięta rywalizacja w Austrii była dla mnie wielkim doświadczeniem, formą przełamywania własnych ograniczeń i barier. Pokonywanie własnych słabości na dużym dystansie ukazało mi wielkość tej niewykorzystanej energii, która tkwi w człowieku i którą współzawodnictwo i emocje potrafią wyzwolić. Dotarcie do mety było, więc ogromnym przeżyciem i wielką satysfakcją.

Ela Wojciechowska

 

oficjalne wyniki >>>

witryna imprezy >>>

 
« poprzedni artykuł
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside