29.04.2024.
Rekordowa niedziela, Berlin, Warszawa Drukuj Poleć znajomemu
W Berlinie padł rekord świata w maratonie. Kenijczyk Patrick Makau  pobiegł o 21 sekund szybciej od rekordu z 2008 roku, wielkiego Haile Gebrselasie.

Wielka Paula Radcliffe trzecia. W Warszawie pobity rekord trasy wśród mężczyzn i zgarnięte Volvo.

W Polsce stale przybywa miłośników biegania, a tegoroczny 33. Maraton Warszawski jest na to najlepszym dowodem. Frekwencja zawodów pobiła na głowę rekord w ilości uczestników z zeszłego roku. Na linii startu stanęło 4157 osób, a 4051 zawodników ukończyło bieg w wyznaczonym limicie czasowym. Zwycięzca maratonu dobiegł do mety w czasie 2:08:17. To rekord Maratonu Warszawskiego i najlepszy uzyskany wyniki w historii polskich maratonów.

33. Maraton Warszawski:

Liczba zawodników zapisanych do startu w imprezie - 5655

Liczba nadanych numerów startowych - 4603

Liczba zawodników na starcie - 4157

Liczba zawodników, którzy ukończyli bieg w limicie czasowym - 4051

Liczba kobiet biorących udział w biegu - 472

Najszybszym mężczyzną okazał się John Sammy Kibet, który dystans 42,195 km pokonał  w 2 godziny 8 minut 17 sekund. To rekord Maratonu Warszawskiego i najlepszy wynik w historii uzyskany w Polsce. Na podium staną także: Mussau Mwanzia (2 godziny 13 minut 22 sekund) i Mohammed Temam (2 godziny 13 minut 41 sekund).

Wśród kobiet triumfy święciła Svietlana Stanko, która pokonała trasę w czasie 2 godziny 31 minut 28 sekund. Tuż za nią na metę przybiegły: Rael Jepyator (2 godziny 34 minuty 23 sekundy) i Olga Kalendarova-Ochal (2 godziny 37 minut 58 sekund).