06.02.2023.
ABC Nordic Walking - Zawody Drukuj Poleć znajomemu

MŚ NW Austria 2009, Elżbieta Wojciechowska
fot. archiwum
Nordic Walking jest połączeniem marszu fitness z techniką aktywnego wykorzystania kończyn górnych przez odpychanie się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków. Technika jest ściśle określona przepisami a opiera się na naturalnym chodzie z naprzemianstronną pracą ramion i nóg. Podczas zawodów muszą być przestrzegane następujące elementy techniki marszu: noga musi mieć zawsze kontakt z podłożem (bieg jest zabroniony), odpychanie się kijkami następuje w rytm marszu, ustawiony w pionie kijek należy trzymać za rękojeść, w linii ramienia kijek winien tworzyć kąt prosty w stosunku do przedramienia a  ramię i przedramię tworzą w stosunku do siebie również kąt prosty, moment odbicia musi być wyraźnie widoczny a ostatnie odbicie kijkiem następuje mniej lub bardziej intensywnie na wysokości bioder lub za linią bioder.

Za każde naruszenie zasad zawodnik przed osiągnięciem mety musi wykonać rundę karną na odcinku 200m. Niewykonanie tego skutkuje dyskwalifikacją zawodnika.

Podczas Mistrzostw obowiązuje następujący podział na grupy: zawodnicy profesjonaliści (PRO), czyli instruktorzy, przewodnicy NW, trenerzy, amatorzy (Fan Walkers, czyli miłośnicy NW), drużyny. Zarówno zawodnicy jak i amatorzy są podzieleni na następujące klasy wiekowe: kobiety i mężczyźni do 35 lat, od 36 do 45 lat, od 46 do 55 lat, od 56 do 65 lat, od 66 do 75 lat, od 76 lat i powyżej. W przypadku zawodów drużynowych nie obowiązuje podział na klasy wiekowe, jednakże obowiązuje podział na klasy: męską, żeńską i mieszaną. Oceniane są cztery najlepsze czasy po zsumowaniu.

Pokonanie długiego dystansu bez odpowiedniego przygotowania jest bardzo trudne, dlatego oprócz znajomości poprawnej techniki ważne jest przygotowanie ogólnokondycyjne. Liczy się nie tylko, jakość i efektywność poruszania się z kijkami, które zależą zresztą od technicznych umiejętności, ale i ogólna wydolność i sprawność fizyczna organizmu.

Bardzo ważne jest też odpowiednie obuwie. Przy doborze obuwia należy zwracać uwagę, aby palce miały wystarczającą przestrzeń. Muszą być przede wszystkim wygodne, mogą to być buty do biegania lub trekkingowe. Jeśli chodzi o kijki to najlepsze są jednoczęściowe i indywidualnie dobrane do wzrostu. Im wyższy mają indeks karbonowy (indeks CI) tym są lżejsze i bardziej wytrzymałe i właśnie takie warto używać.

Vice-Mistrzyni Świata w Nordic Walking Worldchampionships 2009, Ela Wojciechowska w kategorii Cross- Country, czyli 21 km.

Ostatnie sukcesy Eli to:

I miejsce na II MPNW Gniezno 2010 - 2:17:08, 20 km (4. miejsce w open!)

I miejsce na MMPNW Złotoryja 2010 - 1:05:54, 10 km (7. miejsce w open!)

Kolejne zawody z udziałem naszej reprezentantki to Mistrzostwa Świata NW w Austrii, 11.09.2010.

 

 

 
« poprzedni artykuł
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside