POLSKIE Maratony.PL arrow Kalkulatory  
19.04.2024.
Jak zacząć biegać Drukuj Poleć znajomemu
Najtrudniej jest wszystko rozpocząć, zmobilizowanie się do aktywności jest chyba największą barierą do pokonania. Postaram się Państwu pomóc w przełamaniu tej bariery, będzie może chwilami ciężko, jednak, jeżeli uda mi się, choć trochę Państwa zachęcić do ruszenia w teren, to będzie nasz wspólny sukces. Proszę mi wierzyć, że mimo ogromnego zmęczenia i wyczerpania osiągnięcie mety Np. maratonu jest naprawdę czymś wielkim, tak nagłego przypływu ogromnej ilości hormonów szczęścia nie uzyskamy ani podczas jazdy rowerem czy wspaniałej wycieczki krajoznawczej.

Dla Państwa, którzy zaczną biegać, tą „meta maratonu” będzie na początku przebiegnięcie 1. kilometra, potem 2. kilometrów, a po paru tygodniach 6-8 kilometrów. Z własnego życiowego doświadczenia wiem, że bieganie to najlepsze lekarstwo na stres, na codzienne problemy, na smutek i wreszcie na wzmocnienie swojego organizmu. Mam w nogach ponad 130 tys. kilometrów, biegam prawie 32 lata, przebiegłem 70 maratonów i gdybym miał jeszcze raz zaczynać swoje dorosłe życie, wybrałbym bieganie.

 A teraz kilka uwag, które Państwo powinniście poznać, zanim ruszycie po „hormony szczęścia”. Pierwsza sprawa to stan Państwa zdrowia, jeżeli macie dużą nadwagę, szybko się meczycie, prowadziliście do tej pory „siedzący” tryb życia to pierwsze, co powinniście zrobić, to ruszyć na spacer, najlepiej z kijkami. Dlaczego Nordic Walking? Dlatego, że marsz będzie szybszy, że odciążacie Państwo część lędźwiową kręgosłupa, że wzmacniacie ręce i spalacie więcej kalorii jak przy zwykłym marszu.

Myślę, że na początek marsz 30 – 40 minut będzie najbardziej właściwy, wybieramy las, polne drogi i ścieżki, unikamy ulicy. Tygodniowo proponuję 3 – 4 razy. Uważam, że po systematycznym „przetrenowaniu” z kijkami 4 – 5 tygodni możecie Państwo zacząć truchtać.

Pierwsze, nazwijmy to „marszo-truchty” nie powinny być dłuższe niż 4-5 minut truchtu na 4-5 minut marszu i powtarzamy to w takiej ilości, na ile pozwala Państwu samopoczucie i możliwości. Myślę, że na początkowych zajęciach maksymalnie możemy powtórzyć 3-4 razy, po 2-3 tygodniach zwiększamy trucht do 6-8 minut, a marsz zmniejszamy do 2-3 minut. 

 

Przykładowy mikrocykl tygodniowy po 3-4 tygodniach truchtu:

PN trucht 2 x 8 min., przerwa w marszu 3 min.

WT wolne

ŚR trucht 3 x 8 min., przerwa w marszu 2 min.

CZ wolne

PT trucht 2 x 10 min., przerwa w marszu 3 min.

SO trucht 3 x 10 min., przerwa w marszu 3 min.

ND wolne 

 

Życzę Państwu wytrwałości w pokonywaniu dystansu

Paweł Małkowski 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside