POLSKIE Maratony.PL  
26.02.2024.
Niemożliwe nie istnieje. Paweł Żuk już na mecie biegu na dystansie…5 tysięcy kilometrów Drukuj Poleć znajomemu
biegowe.pl, Paweł Żuk na mecie
biegowe.pl, Paweł Żuk na mecie
Paweł Żuk dotarł wczoraj w Atenach do mety biegu na morderczym dystansie 5000 km.

 

 

 

 

 

 

 

przedruk z Biegowe.pl

 

biegowe.pl, Paweł Żuk
biegowe.pl, Paweł Żuk
Paweł Żuk Nocny Maraton Bydgoszcz 2019
Paweł Żuk Nocny Maraton Bydgoszcz 2019

Jest pierwszym Polakiem, który zdołał pokonać taką odległość na pętli o długości kilometra. W klasyfikacji generalnej zawodów zajął drugie miejsce. To 5 tysięcy pętli! Za zgodą biegowe.pl

W programie 15. Festiwalu Biegów Ultra w Atenach znajdowały się biegi na dystansach od tysiąca do 5 tysięcy kilometrów. Bieg odbył się na kilometrowej (!) płaskiej pętli o podłożu asfaltowym, a miejscem zawodów była arena Igrzysk Olimpijskich 2004 w Hellinikon. Wpisowe za udział w imprezie wynosiło bagatela 2300 euro, czyli około 10 tysięcy złotych, a i tak warunki zapewnione przez organizatorów były bardziej niż skromne. Środki na start w wysokości 15 tysięcy złotych udało się zgromadzić w ramach akcji crowdfundingowej w serwisie zrzutka.pl

Zawody na tej najdłuższej trasie odbyły się na kontynencie europejskim po raz pierwszy. Do startu dopuszczono 13 biegaczy, ostatecznie wystartowało 9 zawodników, w tym jedna kobieta.

Zawody rozpoczęły się 16 stycznia, a na dotarcie do mety uczestnicy mieli 60 dni i nocy.

Niezłomny Asfaltowy Chłopak

Bieg Pawła Żuka w greckiej stolicy obserwowała chyba cała biegowa Polska. Relacje z jego zmagań codziennie pojawiały się w serwisie Facebook.

W trakcie trwającego prawie 50 dni wyzwania nie brakowało trudnych chwil, kryzysów i kontuzji m.in. ścięgna Achillesa. Bardzo zmienna była pogoda, Polakowi mocno we znaki dawał się mocny wiatr i chłód.  Za każdym razem jednak Żuk, który prowadzi na Facebooku stronę pod nazwą „Asfaltowy Chłopak” wracał na kilometrową pętlę.

Po drodze 44-letni biegacz poprawił własny rekord Polski na 1 000 mil, który obecnie wynosi 14 dni, 17 godzin, 5 godzin, 21 sekund).

Metę biegu na 5000km osiągnął wczoraj około godziny 22:00, po dokładnie 49 dniach, 6 godzinach, 27 minutach i 2 sekundach od startu.

Polaka wyprzedził tylko Rumun Nicolae Buceanu, który zakończył bieg z wynikiem 47 dni, 19 godzin, 8 minut i 47 sekund.

W osiągnięciu sukcesu Pawła Żuka wspierał pięcioosobowy serwis team, który tworzyli Natalia Tejchma, Kamil Werner, Edyta Wycech, Aleksandra Mądzik, i Monika Gańska-Karamon.

Kim jest Paweł Żuk?

Paweł Żuk pochodzi z Radomia, ale od kilkunastu lat mieszka w Warszawie. Przygodę z bieganiem rozpoczął dopiero w wieku 36 lat, ale dotychczas zdążył już pokonać prawie 180 maratonów i biegów ultra.

Ma na koncie sześć rekordów Polski w biegach ultra w biegu 6-dobowym, 10-dobowym, na 1000 km, 1000 mil, w biegu 24h na bieżni mechanicznej, w biegu na 100 mil na bieżni mechanicznej.

Na początku 2019 roku w Atenach wygrał bieg na dystansie 1000 mil. Pokonanie ponad 1600 km zajęło mu 14 dni, 20 godzin, 2 minut i 26 sekund.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside