19.04.2024.
Nowe, jubileuszowe 42,195km Drukuj Poleć znajomemu
 PKO Poznań Maraton
PKO Poznań Maraton
Po medal 20. PKO Poznań Maratonu zawodnicy ruszą nową trasą. Na jej nowy przebieg wpływ mieli sami biegacze.

 

 

 

 

Monika Prendke

Pomysłów i wariantów na królewski dystans miasta było mnóstwo, są zatem zmiany, przyjemne niespodzianki i jak zapowiadają biegacze -  będą życiówki!  Od 2012 roku miasteczko biegowe Poznań Maratonu znajduje się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

 

 PKO Poznań Maraton
PKO Poznań Maraton

Niezmiennie od 7 lat miejscem startu będzie początek ulicy Grunwaldzkiej, upragniona linia mety znajdować się będzie natomiast na znajomym dla uczestników poprzednich edycji Placu Marka.

Zmiany w porównaniu do zeszłorocznej trasy dotyczyć będą przede wszystkim kierunku w jakim przemieszczać się będzie fala maratończyków.

 PKO Poznań Maraton
PKO Poznań Maraton

W tym roku po raz pierwszy to biegacze mieli realny wpływ na to jakimi ulicami będą pokonywać poszczególne odcinki dystansu maratońskiego. Jako Organizatorom, zależało nam, by zawodnicy brali czynny udział w przygotowaniach do jubileuszowej edycji Poznań Maratonu, bo to ich biegowe święto! Do 5 marca każdy mógł przesłać nam swój projekt trasy. Finalnie wzięliśmy pod uwagę propozycje i sugestie, które najczęściej się powtarzały. Po analizach, rozmowach i  drobnych korektach technicznych trasa z pomysłami biegaczy uzyskała aprobatę policji, służb porządkowych i instytucji odpowiedzialnych za organizację ruchu – tłumaczy Łukasz Miadziołko, Dyrektor Poznań Maratonu.

Tegoroczna, jubileuszowa pętla ma być zatem dla zawodników ich trasą marzeń!

 

Świętego Wawrzyńca – szybko i bezboleśnie

Dotąd  ta ulica kojarzyła się zawodnikom z katorżniczym, długim podbiegiem przypadającym na 35 km, a więc na 7 km przed metą. Obecnie jest to 12 km nowej trasy, na którym zawodnicy mogą puścić nogi w swobodnym zbiegu. 

 

Sentymentalny powrót

Do 2011 roku Jezioro Maltańskie było sercem poznańskiego Maratonu. To tutaj zaczęła się jego historia. Biegacze darzą to miejsce ogromnym sentymentem – tutaj zlokalizowane były bramy startu i mety 12 pierwszych edycji Poznań Maratonu. W tym roku zawodnicy pobiegną wzdłuż Jeziora Maltańskiego okrążając je praktycznie w całości, złapią oddech i nacieszą oczy pięknymi widokami.

 

Mniej zakrętów, więcej prostej

Trasy poprzednich edycji złożone były z licznych zakrętów, a także wielu krótkich podbiegów. Obecna, składa się z kilka długich prostych odcinków które, mogą znaczącą wpłynąć na poprawę indywidualnych czasów biegaczy. 

Poznański Maraton rozpocznie 6-cio kilometrowa prosta ulicą Grunwaldzką, następnie zawodnicy zawrócą i na wysokości Stadionu Poznań skręcą w lewo do zbiegu na ulicy Św. Wawrzyńca. Po 13 kilometrze biegacze przebiegną przez urokliwy Park Sołacki, al. Wielkopolską, ul. Solną aż do                  ul. Warszawskiej. Okrążą Jezioro Maltańskie i po łuku ul. Kurlandzkiej wybiegną na końcowy etap trasy prowadzony ul. Hetmańską, Arciszewskiego i Ściegiennego, by z powrotem wbiec na                       ul. Grunwaldzką, która poprowadzi ich do mety.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z wymogami Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych i Długodystansowych oraz IAAF dokładny pomiar trasy odbędzie się do 30 sierpnia br. i po tym terminie nastąpi oficjalne ogłoszenie trasy biegu. Do tego czasu w jej przebiegu mogą nastąpić drobne zmiany.

Jubileuszowy 20. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza odbędzie się 20 października. Na liście startowej jest już blisko 4 tysiące zapisanych zawodników, limit wszystkich biegaczy wynosi 6 tysięcy osób.  Do końca czerwca opłata startowa wynosi 140 złotych.   

Sponsorem Tytularnym Maratonu jest PKO Bank Polski.

Więcej informacji: www.marathon.poznan.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside