Marcin Dymalski
foto - Jacek Urbanowicz
31. Wrocław Maraton
Jej twórcą jest Marek Danielak, który w tym roku wraca na fotel Dyrektora Wrocław Maratonu, gwarantując swą osobą wysoki poziom organizacyjny biegu. Sponsorem Generalnym 31. Wrocław Maratonu został PKO Bank Polski. PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Jest spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie na GPW. Bank jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Konsekwentnie wspiera również największe imprezy biegowe w Polsce. Podobnie jak w latach ubiegłych, start i meta zawodów usytuowane są na Stadionie Olimpijskim, a poza startem głównym odbędzie się bieg rodzinny. Łącznie w obu biegach spodziewamy się 9000 zawodników, dlatego też można powiedzieć, że będzie to wrocławskie święto biegania. Warto podkreślić, iż suma nagród finansowych w Maratonie przekracza 144 000 złotych!
31. Wrocław Maraton
Biegowi na dystansie czterdziestu dwóch kilometrów i stu dziewięćdziesięciu pięciu metrów towarzyszyć będzie sztafeta charytatywna, z której zebrane środki zostaną przeznaczone na budowę Przylądka Nadziei – nowej siedziby dla Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM we Wrocławiu, którą kieruje prof. Alicja Chybicka.
31. Wrocław Maraton
Całą imprezę uświetni obecność ambasadorów maratonu, a będą to: wspomniana senator RP prof. Alicja Chybicka, zawodowy Mistrz Europy w boksie Mateusz Masternak, dyrektor artystyczny Teatru Lalek we Wrocławiu Jakub Krofta, medalista olimpijski w wioślarstwie Paweł Rańda oraz znany wrocławski dziennikarz Jacek Antczak. Dwoje z nich - pani Alicja Chybicka oraz pan Jakub Krofta - weźmie udział w całym biegu, a należy podkreślić, iż dla obojga będzie to debiut maratoński. Więcej informacji na temat ambasadorów jak i samego biegu znaleźć można na stronie www.wroclawmaraton.pl .
Bieg po ulicach, czyli dlaczego maratony odbywają się w miastach
Bieg maratoński to niewątpliwie ogromne wyzwanie logistyczne. Wiąże się z prowadzeniem trasy asfaltowymi drogami, a to pociąga za sobą utrudnienia w ruchu kołowym. Czy można tego uniknąć?
Otóż nie, lub tylko w niewielkim stopniu. Aby trasa biegu mogła uzyskać atest, a bieg mógł być wliczony do grona licencjonowanych przez IAAF, musi spełnić szereg obostrzeń. Międzynarodowe przepisy dokładnie opisują, w jakich warunkach mogą być rozgrywane biegi maratońskie. Niezbędna jest utwardzona asfaltowa nawierzchnia, dopuszczalny procent wzniesień, a nawet ograniczony procent nawierzchni z kostki brukowej.
31. Wrocław Maraton
Te wszystkie elementy wpływają na to, czy dany bieg będzie zaliczany do czołowych imprez Europy i świata. Daje też pewność uzyskiwanych potencjalnych rekordów, które mogą być oficjalnie zatwierdzane. Przepisy te są restrykcyjne i standardowe na całym świecie. Z tego powodu na jednym z największych maratonów świata w Bostonie nie uznaje się rekordów (trasa nie posiada atestu).
Chcąc w przyszłości sprowadzać największe gwiazdy światowych biegów, musimy zapewnić im warunki i pewność prawidłowego pomiaru trasy oraz związanych z tym obostrzeń.
Drugim powodem rozgrywania maratonu na jednej pętli w mieście jest przepustowość. Przy dużych biegach powyżej 5000 osób przez ulice przebiega rzeka biegaczy. W przypadku zapętlenia trasy dochodziłoby do dublowania zawodników i niebezpiecznych sytuacji przy ich mijaniu.
Ponadto wybierając jedną pętlę, możemy pokazać biegaczom całe miasto, a mieszkańcom zapewnić możliwość kibicowania w różnych jego punktach. Bieg maratoński to wielkie wyróżnienie i ogromna odpowiedzialność. Pozwala skutecznie wypromować miasto i pokazać jego prawdziwe oblicze.