23.11.2024.
Palmiarnia na rewersie Drukuj Poleć znajomemu
Wzorem lat poprzednich na awersie medalu maratonu poznańskiego znajdzie się miejsce na wygrawerowanie swojego nazwiska oraz uzyskanego przez każdego zawodnika i zawodniczkę indywidualnego czasu biegu. 

 

 

 

A co w zamian na rewersie tym razem? Palmiarnia! Z okazji tegorocznego, dwunastego maratonu poznańskiego organizowanego przez POSiR, tradycyjnie już wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowe medale.

 

Od 2006 roku rewers medalu największego w Polsce biegu, zdobią sceny przedstawiające wyjątkowe rocznice i historyczne wydarzenia ważne zarówno dla Poznania, jak i całego świata (w 2006 r. upamiętniono Poznański Czerwiec '56, a rok temu uczczono 2500 lat maratonu). W tym roku będzie to 100-lecie Palmiarni Poznańskiej. Na odwrocie każdego krążka znajdzie się rycina głównego pawilonu i data 1911-2011 wraz z informacją o rocznicy.             Przypominamy, że maratończycy rozpoczną rywalizację 16 października, a uczestnictwo w biegu można zgłaszać – przez stronę internetową www.marathon.poznan.pl - do 9 października. Opłata startowa wynosi 80 zł.                                                                                  

                                                                                                          Serdecznie zapraszamy!

12. Poznań Maraton

Start 16.10.2011r., godz. 10:00

ul. Abpa. A. Baraniaka

Poznań – Malta

Więcej informacji: www.marathon.poznan.pl

 

Kilka słów o Poznańskiej Palmiarni

            

W 1911 roku w Ogrodzie Botanicznym, na terenie dzisiejszego Parku Wilsona odbyło się uroczyste otwarcie Palmiarni Poznańskiej, pierwszego w Polsce – i jednego z pierwszych w Europie - ogrodu, gdzie w umiarkowanym klimacie można było podziwiać egzotyczną florę. Początkowo prezentowano w niej jedynie rośliny tropikalne, jednak już w 1929 r. powiększono Palmiarnię o nowy budynek, dzięki czemu ekspozycję poszerzono o gady, płazy i ryby. Palmiarnia została niemal doszczętnie zniszczona w walkach w roku 1945, ale zaraz po ustaniu działań wojennych rozpoczęto jej odbudowę i już rok później została ona  na nowo otwarta. W 1978 rok uznano, że wystawę należy zamknąć dla publiczności z powodu złego stanu budynku spowodowanego agresywnym środowiskiem i dużymi różnicami temperatur. 1 października 1992 roku Palmiarnia po renowacji znów otworzyła swe podwoje dla zwiedzających i od tej pory po dziś dzień stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Poznania.
 

 

Palmiarnia składa się z dwunastu pawilonów (dziewięciu wystawowych) o łącznej powierzchni 4600m², w których zobaczyć można ok. 1100 gatunków roślin i 170 gatunków ryb. Pozostaje ona największym obiektem tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie.

 


 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside