POLSKIE Maratony.PL  
02.10.2023.
Białystok poleca się na majówkę Drukuj Poleć znajomemu
6. PKO Białystok Półmaraton
6. PKO Białystok Półmaraton
Trwają zapisy na 7. PKO Białystok Półmaraton, największy bieg w Polsce wschodniej, który odbędzie się 5 maja.

 

 

Grzegorz Dulnik

Organizatorzy szykują dwudniową imprezę z biegiem śniadaniowym, biegami dla dzieci i młodzieży oraz półmaratonem, który od 5 lat zaliczany jest do cyklu Korony Polskich Półmaratonów. Udział w naszej imprezie można połączyć z majówką na przepięknym i gościnnym Podlasiu. 
 
W naszym regionie nie brakuje fantastycznych miejsc do odwiedzenia i atrakcji dla całych rodzin. Program weekendu z półmaratonem ułożyliśmy w taki sposób, aby każdy znalazł dla siebie odpowiednią formę aktywności fizycznej – podkreśla Grzegorz Kuczyński, szef Fundacji Białystok Biega. 

 

6. PKO Białystok Półmaraton
6. PKO Białystok Półmaraton
6. PKO Białystok Półmaraton
6. PKO Białystok Półmaraton

6. PKO Białystok Półmaraton to nie tylko niedzielny bieg główny na dystansie 21,0975 km, ale również bieg towarzyszący City Run na dystansie 5 km. Poza tym w sobotę będą się odbywać biegowe zawody dla dzieci i młodzieży Junior City Run oraz bezpłatny bieg śniadaniowy na luzie, który otworzy dwudniowe biegowe święto. Organizatorzy zapowiadają, że nie zabraknie również innych atrakcji. Będą m.in. spotkania z elitą biegową oraz możliwość degustacji regionalnych potraw, z których słynie Podlasie.

6. PKO Białystok Półmaraton
6. PKO Białystok Półmaraton

- W październiku ubiegłego roku zakończył się remont drogi ekspresowej S8 z Warszawy do Białegostoku. Oznacza to, że jadąc samochodem na nasz półmaraton będzie można pokonać cały dystans 199 km dzielący oba miasta szybko i komfortowo. Poza tym często i regularnie ze stolicy na Podlasie jeżdżą pociągi PKP Intercity, którym dotarcie na dworzec w Białymstoku zajmuje nieco ponad 2 godziny – informuje Grzegorz Kuczyński. – O łatwości dojazdu do naszego miasta z roku na rok przekonuje się coraz więcej biegaczy, o czym świadczy fakt, że w 2018 roku goście spoza województwa stanowili 60% uczestników imprezy. Tylko z mazowieckiego przyjechało 1100 zawodników – podkreśla szef Fundacji Białystok Biega.

Bieg w stolicy Podlasia śrubuje rekordy frekwencji. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii imprezy do mety zlokalizowanej przy Ratuszu na Rynku Kościuszki dotarło ponad 3 tysiące biegaczy, prawie 600 więcej niż rok wcześniej.

Zapisy na bieg główny trwają na tej stronie, Z początkiem lutego za pakiet startowy będzie trzeba zapłacić 80 złotych. Cena wzrośnie na początku kwietnia do 90zł. Na listach startowych 7. PKO Białystok Półmaratonu aktualnie jest już ponad 1,2 tysiąca osób, a limit uczestników wynosi cztery tysiące miejsc.

Artemida czy Akteon?

Cechą charakterystyczną półmaratonu w Białymstoku są medale, tworzące począwszy od 2016 roku niepowtarzalną kolekcję. Na medalach przedstawiane są kolejne rzeźby z ogrodów białostockiego Pałacu Branickich, miejsca najchętniej odwiedzanego przez turystów oraz mieszkańców miasta. Jako pierwsza 3 lata temu na medalu pojawiła się Kallisto, następnie Flora – rzymska bogini roślinności, a przed rokiem Bachus – Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina. Co ciekawe, wyboru postaci jaka pojawia się na medalu dokonują sami biegacze, którzy swoje głosy oddają w specjalnym głosowaniu na fanpage’u Fundacji Białystok Biega.

Głosowanie na bohatera tegorocznego medalu właśnie trwa, a uczestnicy do 20 stycznia decydują o tym, wizerunek której rzeźby z Ogrodu Branickich uświetni medal 7. PKO Białystok Półmaratonu. Czy będzie to postać Diany (Artemidy) - bogini łowów, przyrody i światła księżycowego, czy raczej Akteona - postać myśliwego z mitologii greckiej, który za podpatrywanie Diany w kąpieli został zamieniony w jelenia?

Biegaj i pomagaj

Tradycją PKO Białystok Półmaratonu są projekty charytatywne towarzyszące każdej edycji imprezy. W latach ubiegłych uczestnicy biegu wspierali m.in. Michała, który urodził się ze złożoną wadą serca, Julię cierpiącą na dziecięce porażenie mózgowe czy Jurka chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. W ubiegłym roku dzięki biegaczom startującym w białostockiej „połówce” udało się zebrać fundusze na nową, niezbędną, protezę nogi dla Krzysztofa.

W tym roku wszyscy chętni mogą dołączyć do akcji wspierającej Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”, którego misją jest wszechstronna pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami funkcji ruchowych. Rejestrując się na bieg można wykupić cegiełkę o wartości od 10 złotych o do 1 tysiąca złotych, z których dochód przekazany zostanie partnerowi. Zapisy ruszyły pod koniec listopada, a na koncie zbiórki jest już 4,6 tysiąca złotych. 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside