Identycznie jest z ostatnim albumem „Leksykon Polskich Maratończyków”. To pięknie i solidnie wydane dzieło, brawo za pomysł i jego realizację. Ale znów niepełne, wydawcy zadbali, aby czołówkę polskich maratończyków, obecnych i byłych można było tam znaleźć. Natomiast zwykli biegacze mieli szansę na zaistnienie w leksykonie, tylko po indywidualnym zgłoszeniu, co było bezpłatne.
Rodzi się pytanie, czy taki leksykon albo lista Bednarza może być pełna? Nie! Bo brak jeszcze systemu, który rejestrowałby w jakiś sposób starty w maratonach w kraju i za granicą Polaków. Poza tym jest wiele maratonów towarzyskich, maratonów bez atestu trasy, no właśnie czy takie biegi też się mają liczyć? Padły słowa krytyki pod adresem Polska 100+ Jurka. Ale sam autor mówi: Bawmy Się!
Jeśli chcemy wszyscy bawić się w 100+, na wzór innych państw, gdzie jest to bardzo popularne i aktualne, wystarczy, tylko dwa razy w roku zgłosić Jurkowi fakt pokonania maratonu lub biegu ultra. Czy to tak dużo, pytanie jest oczywiście retoryczne.
Polska 100+ 2013
Jurek Bednarz niestrudzony statystyk i tropiciel przedstawia maratończyków 100+ w ujęciu jakim im i Wam się nię śniło.
To rewolucja w przedstawianiu współzawodnictwa i motoryki. Zapraszamy! Jurek zapowiada kolejne nowości!
Kolumna WIEK mówi nam ile maratonów pokonali nasi setkowicze+ średniorocznie od urodzenia. Jest to oczywiście fantazja ale daje jakiś obraz statystyczny danego biegacza. Bo na przykład jeśli mamy młodego zawodnika ze 120. ukończonymi maratonami, dajmy na to urodzonego w 1985 a maratończyka urodzonego w 1955 z kontem 130 maratonów – czyli bezwzględnie – więcej. To w wirtualnym ujęciu Bednarza, nie ma już złudzeń. Ten młodszy ma średnio rocznie od urodzenia – 4,6 maratonu a starszy – 2,3 maratonu. I kto był (jest) aktywniejszy?
Cytat Jurka Bednarza jest w tym wypadku, mimo wszystko bardzo adekwatny:
„nie jest sztuką być liderem rok czy dwa, trzeba dłużej trzymać fason”.
Kolumna DEBIUT pokazuje ile dystansów pokonali od debiutu, też w ujęciu sztuki/rok.
Dlaczego u niektórych widzimy znak zapytania. Odpowiedź jest prosta, nie znamy roku debiutu.
Polska 100+ 2013 Wiek Debiut
A poniżej linki do poprzednich tekstów opublikowanych u nas a dotyczących listy "Polska 100+"
Starszy biega szybciej od młodszego! CIEKAWE UJĘCIE
100 Marathon Club – CZYLI JAK TO JEST W NIEMCZECH