14.07.2024.
Test Cooper’a Drukuj Poleć znajomemu
Test Cooper’a to bardzo popularna metoda sprawdzenia swojej wydolności fizycznej. Polega na tym, by w czasie 12 minut przebyć (na nogach) jak najdłuższy dystans, a następnie sprawdzić swój wynik z normą określoną przez pomysłodawcę Kennetha H. Cooper’a

 

 

Cooper to amerykański lekarz, który opracował ów test na potrzeby armii amerykańskiej.  Test stosowany jest zarówno przez profesjonalistów jak i przez amatorów. Faktycznie właściwy test składa się kilku części: marsz, bieg, pływanie, jazda na rowerze. Jednak najczęściej stosowane jest bieganie.


Cel testu
Celem testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej, która pokaże nam gdzie znajdujemy się jeśli chodzi o kondycję fizyczną.

Warunki przeprowadzenia testu
Nawierzchnia powinna być równa i płaska. Najlepiej biegać po tartanie na bieżni stadionu lekkoatletycznego (400m) na pierwszym torze, Najlepiej biec samemu, dopuszczane są  jednak grupy, maksymalnie 30 osób, Obuwie i strój, mają być typowo biegowe, Przed biegiem należy się dobrze rozgrzać.

How to do it
Należy dobrze się rozgrzać, to ważne, przecież nasz organizm za chwilę będzie poddany wielkiej próbie,

Pamiętaj, by od startu nie narzucić dużego tempa, bo 12 minut szybkiego biegu to duży wysiłek. Utrzymuj cały czas równe tempo, a dopiero w końcówce przyspiesz,

Do testu przystąp maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym,

Gdy podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak i wtedy maszeruj,

Daj z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wtedy wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej aktualnej wydolności.

Tabele do sprawdzenia wyników

http://pl.wikipedia.org/wiki/Test_Coopera

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside