26.02.2024.
Jak się ubierać Drukuj Poleć znajomemu

No właśnie, to duży problem wszystkich biegaczy. I tych, którzy biegają już wiele lat i tych początkujących. Szczególnie w okresie, który jest tuż przed nami, czyli wczesnowiosennym, można zaobserwować dość śmieszne sytuacje, kiedy to na treningu w lesie mijają się dwaj zawodnicy-jeden ubrany w strój już letni (krótkie spodenki i koszulka) a drugi jeszcze na zimowo -bluza, długie getry, czapka itd. Pewnie i jeden i drugi popełnili błąd.

Szanujący się biegacz, przed wyjściem na trening musi spojrzeć na termometr, który obowiązkowo ma za oknem a najlepiej dwa: jeden po stronie ocienionej a drugi po słonecznej. Najlepiej jednak jest wyjść przed treningiem np. ze śmieciami lub z psem i sprawdzić, jaka jest faktycznie temperatura otoczenia. Istotne jest jednak też to czy wieje wiatr czy nie. Bo na przykład w słoneczny dzień przy temperaturze +10'C i silnym wietrze na pewno zmarzniemy w krótkim rękawku.

Dla biegacza najważniejszym elementem stroju są dobrze dobrane buty. I tu nie należy oszczędzać. Lepiej kupić te markowe, droższe, ale lepsze. Przecież to nasze stopy dźwigają cały ciężar naszego ciała, więc trzeba im w tym pomóc. Spodnie powinny być dość dopasowane bez szerokich nogawek-najlepiej zakładać getry bawełniane z domieszką lycry .

Na górę ( tułów) powinniśmy zakładać bluzy nie obcisłe, ale też niefruwające na wietrze. W chłodne wietrzne lub deszczowe dni, dobrze jest zaopatrzyć się w bluzę ortalionową, która ochroni nas przed wychłodzeniem i przemoknięciem. W czasie zimowych treningów zakładamy rękawiczki, przynajmniej na początku treningu, oraz czapkę lub opaskę po to, aby nie wychłodzić czoła a tym samym nie przeziębić zatok. W upalne słoneczne dni, gdy musimy trening zrobić w otwartym terenie nie zapominajmy o lekkiej przewiewnej czapce, która osłoni nas przed promieniami słońca a tym samym przegrzaniem. Szczególnie powinni o tym pamiętać biegacze z czarnymi czuprynami bądź pozbawieni włosów. Ale pamiętajmy, bardzo dobrze jest się skonsultować z towarzyszem biegania i po prostu zapytać - jak się dzisiaj ubierasz?

I jeszcze jedno - nie ma złej pogody do biegania, trzeba się tylko dobrze ubrać!

Jacek Chmiel - Trener Osobisty

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside