19.04.2024.
"Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego od 2007r." Drukuj Poleć znajomemu
  fb

 I RUN AT NIGHT 

  Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego od 2007r.

Night Marathon of the Bydgoszcz Canal since 2007

Nychterinós Marathónios tou Kanalioú Bydgoszcz apó to 2007

  edycja XIX 15 czerwca 2024 r.

XIXth edition    15 June 2024

regulamin / rules of the race

zapisy / registration

 

  Α i Ω

Andrzej Derfert Director of Night Ghosts

Rekordy trasy; historycy sportu wiedzą, że NOCNY nie zawsze był nocnym tak jak Rajd Dakar od lat nie ma obecnie nic wspólnego z tym miastem w Afryce i tak jak Gazeta Wyborcza nie jest już organem prasowym Solidarności przed wyborami w 1989 r. Jeśli zrobimy te zawody znów za dnia, będą się nadal nazywać Nocnym Maratonem. Bo to już marka, jakość i wartość!

 

   dzień - kobieta 3:16:32, mężczyzna 2:42:00


  noc - kobieta 3:34:13, mężczyzna 2:44:41

 

 

 

SPLENDOR

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SPONSORZY 

    

 

 

             ■
 
 
 
 
 
 
 
Nasza baza, infrastruktura i partner zawodów – Klub Sportowy „Gwiazda” w Bydgoszczy
 
Legendarny klub sportowy, formalnie o tej nazwie powstał w 1920 roku. Jednak jego historia pod nazwą Towarzystwa Terminatorów sięga 1908 roku! Tu mieści się nasza baza, biura, toalety, to tu biegacze kierują swoje pierwsze kroki po dotarciu na miejsce. Tu też jest kasa – no nie dosłownie – bo właśnie na koncie klubu lokowane są Wasze wpisowe i wszelkie wpływy.

 

 FREKWENCJA od początku do 2023 r.

  

 

 

Komentarz do frekwencji.

Zawody narodziły się przy okazji 100. Maratonu Dominika Drygalskiego i odbyły się za dnia w lutym 2007 roku. Zyskały jednocześnie nazwę główną czyli Maraton Kanału Bydgoskiego, tak tworzyła się historia! Ta cała akcja tak się wszystkim spodobała, że jeszcze w tym samym 2007 roku zorganizowany został kolejny maraton, też w dzień, już jako 2.  Maraton Kanału Bydgoskiego.

Pamiętam ze studiów, takie powiedzenie: „najpierw powstała ziemia a potem ktoś wymyślił wino”. Podobnie było tu, ktoś zapodał: „zróbmy to w nocy” i tak historia potoczyła się dalej. W tej historii to „wino” symbolizowało entuzjazm, radochę i żar w tworzeniu czegoś nowego. Nie mówię, że wino nie przemieniło się w piwo ale to przecież domena biegaczy amatorów.

Od początku zawodów do roku 2012 zawody miały różnych „ojców” a organizacja była w kilku rękach. Było to dogodne organizacyjnie ale nie przekładało się na kontynuowanie ich z jakąś konkretną wizją.

Od 2013 roku organizacja zawodów skupiła się w moich rękach. Zawody zyskały swoją przestrzeń w multimediach, min. na FB i pojawiły się w różnych kalendarzach biegowych oraz na stałe otrzymały swoje miejsce w portalu biegowym polskiemaratony.pl gdzie skupiły się wszystkie informacje archiwalne i obecne tych zawodów oraz aktualności w postaci regulaminów i zapisów elektronicznych co było nowym elementem, nieodzownym w nowoczesnej organizacji zawodów.

W latach 2013-2019 liczba uczestników ustabilizowała się na średnim poziomie 230 uczestników. Potem zastała wszystkich pandemia. W roku 2020 zorganizowałem zawody zdalne co okazało się bardzo oczekiwanym zabiegiem. Było to niesamowite przedsięwzięcie w postaci 158 uczestników i wielkiej ilości przesłanych zdjęć z różnych stron Polski i Europy. Medale i koszulki wszyscy otrzymali pocztą. To była piękna zabawa a jednocześnie wiara i przekonanie o potrzebie kontynuacji NOCNEGO!

Potem nastąpił niepewny rok 2021. Tym razem edycja stacjonarna ale bez tradycyjnego koncertu i z niewielkim udziałem – jednak – uczestników zdalnych.

Rok 2022 to euforia w świecie biegowym i powrót do normalności i rekord frekwencji! Ba! Ja jednak tego rekordu nie uważam za miarodajny. Dopuściłem się jednak herezji i dopuściłem udział na dystansie od 1/10 maratonu wzwyż aż do maratonu, w sumie dało to 10 dystansów. A w przypływie dobroci i jednak szlachetnych intencji zezwoliłem też na NW, to była „zdrada” wobec maratończyków i nazwy zawodów.

W roku 2023 opamiętałem się. Rekordu nie było ale byłem ukontentowany.

Andrzej Derfert

 

 

PORTFOLIO

" Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego od 2007r." to najstarszy, nieprzerwanie organizowany nocny maraton w Polsce! Zawody są kultowe bowiem gromadzą na starcie stałych uczestników, którzy są symbolem wartości jaką niesie sport a w szczególności biegi maratońskie!

 Te zawody, to wielka atrakcja dla uczestniczących w niej osób. Bieg, bowiem rozgrywany jest w nocy w przepięknej scenerii Plant Bydgoskich w unikalnej scenerii, wzdłuż unikatowych zabytków hydrotechniki jakimi są śluzy rodem z XVIII w. na Kanale Bydgoskim, który jest najstarszym śródlądowym kanałem wodnym na obecnym terytorium Polski czynnym do dnia dzisiejszego.

 To wyjątkowe w skali kraju przedsięwzięcie każdego roku spotyka się z licznym zainteresowaniem, potwierdzającym jego rosnący prestiż i powszechne uznanie wśród zawodników. Towarzyszące inicjatywie  atrakcje, sprawiają, że każdy uczestnik, poprzez czynny udział bądź dopingowanie, może poczuć ducha sportowej atmosfery i doświadczyć artystycznych wrażeń.

  Wszyscy zawodnicy otrzymują autorskie, nietuzinkowe medale, wyjątkowe okolicznościowe koszulki i niespotykane jak na warunki w kraju bogate pakiety startowe. Oferujemy też oryginalne pamiątkowe, personalizowane, profesjonalne numery startowe, elektroniczne zapisy i pomiar czasu. Zawsze też coś nam gra, głośno i na żywo co jest dużą atrakcją dla biegaczy i kibiców! Klasyfikacja odbywa się aż na 6. dystansach!

 Jak pokazują kolejne edycje, w wydarzeniu uczestniczą maratończycy nie tylko z Bydgoszczy a w większości z całego kraju, a także biegacze z Litwy, Łotwy, Szwecji, Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Belgii, Hiszpanii, USA, Kanady i Ukrainy.

 

 STATYSTYKI

Oto rewelacyjne i pasjonujące statystyki obejmujące WSZYSTKICH startujących. Można się z nich dowiedzieć kto, kiedy i ile razy startował w NOCNYM!

Tutaj plik z nazwiskami!

 

 

 

 WYNIKI
 
Wyniki od 2007 r. i relacje w układzie: edycja-rok:

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside