POLSKIE Maratony.PL  
04.12.2023.
Najtrudniejszy maraton w Polsce - RELACJA Drukuj Poleć znajomemu
Maraton Gór Stołowych
fot. Moniki Strojny
Relacja w kilku zdaniach z najtrudniejszego maratonu w Polsce - 42 km i ponad 2500 metrów przewyższenia, a czas najlepszego zawodnika na mecie: 4h 18 minut!!

Trzydziestostopniowy upał mocno dał się we znaki zawodnikom Maratonu Gór Stołowych, siódmej edycji cyklu Salomon Trail Running.

Bezchmurne niebo na starcie przed schroniskiem Pasterka wróżyło, że nie tylko trudna technicznie trasa będzie wyzwaniem dla biegaczy. I tak się stało – już na pierwszych kilometrach stawka bardzo się rozciągnęła, a pierwszy bufet z napojami i owocami był oblegany bez wyjątku przez wszystkich. Trasa po 10 km wchodziła w bardziej zacienioną część po stronie czeskiej – Kovarową Dolinę z monumentalnymi, nawet 70 metrowymi skałami. Ten odcinek należał do jednych z bardziej wyczerpujących: cały czas pod górę, po skałkach i korzeniach, a czasem także kamiennych schodach wykutych w przejściach prowizorycznych jaskiń.

Walkę ze słońcem kilka osób już na półmetku przypłaciło wycofaniem się z trasy, ale pozostali mieli okazję dotrzeć do urokliwych Błędnych Skał a na wycieńczającym finiszu pokonać słynne 665 (sic!) schodów z Karłowa na szczyt Szczelińca Wielkiego. Tam czekała upragniona meta i słupek termometru wskazujący 32 stopnie Celsjusza...

W zawodach, które bez wątpienia stały się najtrudniejszym maratonem w Polsce, wystartowały 102 osoby, 9 nie ukończyło trasy. Ale gratulujemy absolutnie wszystkim – Wasza walka z temperaturą, technicznymi zbiegami i pragnieniem była pasjonująca!

Gdy zawodnicy Maratonu walczyli w Polsce i Czechach, w Austrii podczas eventu sportowo-medialnego Polskie Dni, rozegrano Salomon Trail Running Special Edition – Kaprun 2010. W krótkim biegu u podnóża Alp wystartowały gwiazdy (m.in. Paweł Nastula, mistrz olimpijski w judo), dziennikarze oraz turyści, a nasz cykl zdobył status właściwie międzynarodowy...

Jutro na stronie www.trailrunning.pl opublikujemy pełne wyniki i nowy ranking, a tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć MGS - Monika , Piotrek . Za kilka dni pojawi się też krótki film z imprezy. Kolejne biegi z cyklu Salomona odbędą się 15 sierpnia (Bieg o Złote Kierpce w Karpaczu) i 4 września (Gorce Maraton w Nowym Targu).

GALERIA NEWS

Najlepsi

1. Anna Świerczek (Byledobiec Anin)               5h 15min

2. Magda Bartoszewicz                                   5h 23min

3. Anna Dobkowska (KB Galeria Warszawa)  6h 24min

 

1. Piotr Karolczak (Beh muze zabijet)             4h 18 min

2. Artur Kurek (Salomon Trail)                         4h 54min

3. Michał Jędroszkowiak (Inov-8)                    4h 56min

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside