POLSKIE Maratony.PL  
20.01.2021.
Triathloniści Enea Tri Tour pokonali łącznie ponad pół miliona kilometrów Drukuj Poleć znajomemu
Enea Tri Tour
Enea Tri Tour
Tegoroczny cykl Enea Tri Tour pobił wszelkie dotychczasowe rekordy. 

 

 

 

 

 

Aleksander Rosa

Artur Babicz


Enea Tri Tour
Enea Tri Tour
Enea Tri Tour
Enea Tri Tour

W cyklu wystąpiło blisko 10 000 zawodników, imprezy zabezpieczało ponad 3700 wolontariuszy,  sportowców dopingowało 40 000 kibiców. Suma pokonanych kilometrów pozwoliłaby okrążyć Ziemię aż 14,5 razy. Na niespotykane dotąd w polskim triathlonie liczby złożyło się dziewięć imprez cyklu Enea Tri Tour. Triathloniści rywalizowali na zawodach, które już wcześniej gościły w cyklu: JBL Triathlon Sieraków, Triathlon Kołobrzeg, Triathlon Szczecin, Enea Challenge Poznań, Triathlon Polska Bydgoszcz-Borówno, Triathlon Przechlewo – oraz na tych debiutujących – Marbruk Triathlon Charzykowy, Bydgoszcz Triathlon, czy Triathlon Stronie Śląskie.

Enea Tri Tour
Enea Tri Tour
Enea Tri Tour
Enea Tri Tour

Cały sezon pokazał, że poszerzenie cyklu Enea Tri Tour o kolejne imprezy było bardzo dobrym posunięciem. W ten sposób daliśmy zawodnikom możliwość  rywalizacji w każdych warunkach. Startowali zarówno w górach (Stronie Śląskie), nad morzem (Kołobrzeg), w centrum dużych miast (Poznań, Szczecin, Bydgoszcz), jak i w małych malowniczych miejscowościach nad jeziorami (Sieraków, Przechlewo). To wszystko sprawia, że wyłoniony zwycięzca Enea Tri Tour jest zdecydowanie najlepszym triathlonistą, który dobrze sobie radzi w każdych okolicznościach – mówi Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport i współorganizator cyklu Enea Tri Tour.

Łącznie zawodnicy pokonali ponad 584 400 km, które pozwoliłyby okrążyć Ziemię 14,5 razy. Na ten wynik składa się ponad 11 345 km trasy pływackiej, ponad 461 657 km etapu kolarskiego oraz 111 493 km biegu.  Przebyte kilometry dobitnie pokazują, że triathlon to sport dla ludzi, którzy nie znają granic.

-  Ten sezon udowodnił nam, że Polacy zakochali się w triathlonie. Wystarczy spojrzeć na liczby, obrazujące zaangażowanie w cały cykl – mówi Grzegorz Kinelski, wiceprezes Enei ds. handlowych – Ponad 51 000 uczestników, w tym blisko 10000 zawodników, a wśród nich  aż 13% kobiet. Największa różnica wieku pomiędzy startującymi wynosiła 58 lat. Dane udowadniają, że stereotyp mówiący o tym, że triathlon to sport tylko dla wybranych jest już przeszłością – dodaje Kinelski.

Tylko w czasie dwóch dni zawodów Enea Challenge Poznań triathloniści i kibice spędzający czas w strefie ENERGIA+ Aktywne życie wytworzyli ponad 22 000 kWh energii. To prąd na cały rok dla trzynastu 3-osobowych rodzin. Przypomnijmy: 20 minut biegu zasili tablet na 15 godzin, godzina jazdy na rowerze to radio naładowane na 30 godzin, 3 minuty pływania to naładowany smartfon na 2 dni.

Mistrzowska rywalizacja

Enea Tri Tour
Enea Tri Tour

Podczas całego sezonu na starcie stawali zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, którzy ramię w ramię rywalizowali ze sobą. Gra toczyła się także o inne triathlonowe cele, we wszystkich imprezach cyklu wyłoniono aż 10 zwycięzców mistrzostw Polski (w triathlonie i duathlonie), a w głównej imprezie sezonu, Enea Challenge Poznań, o zwycięstwo walczyli najlepsi triathloniści na świecie, na czele z Jodie Swallow, Chrisem McCormackiem, Bartem Aernoutsem i Jamesem Cunnamą.

Enea Tri Tour
Enea Tri Tour

Prawdziwymi gwiazdami cyklu zostali zawodnicy Enea Tri Tour Team, którzy startując w zawodach – po prostu je wygrywali. Na siedem startów, w których wystąpili Agnieszka Jerzyk, Ewa Bugdoł i Kacper Adam, zwyciężyli aż w pięciu. Wyższość innych zawodników musieli uznać tylko i wyłącznie w Poznaniu, gdzie mierzyli się ze światową czołówką tej dyscypliny.

Zwycięzca trzech tegorocznych imprez, Kacper Adam, pokonał w sumie 390,5 km. Osiągając przy tym niesamowite średnie prędkości – trasę pływacką pokonywał w tempie 4,21 km/h, etap kolarski ze średnim tempem 41,37 km/h oraz bieg z średnią prędkością 15,45 km/h. – Kacper Adam osiąga niesamowite wyniki wszędzie gdzie startuje. Mimo młodego wieku, jest już w ścisłej światowej czołówce, dlatego jestem przekonany, że ten zawodnik w przyszłości wyniesie zawodowy triathlon w Polsce na jeszcze wyższy poziom. Cieszę się, że Kacper mógł zostać częścią naszego cyklu – komentuje Kruczyński.

Sport i dobra zabawa

Cykl Enea Tri Tour to nie tylko zawody sportowe, ale sposób na aktywne spędzenie czasu dla całych rodzin. Na każdej z imprez na zawodników, ich rodziny oraz kibiców  czekała strefa kibica ENERGIA+ Aktywne życie, zorganizowana przez sponsora tytularnego cyklu, Eneę. Zajęcia zumby, taekwondo dla dzieci, zajęcia akrobatyczne na trampolinie, czy minitriathlon to tylko niektóre z aktywności proponowanych w strefach.

- Triathlon jest sportem idealnym naprawdę dla każdego. Aby rozpocząć swoją przygodę wystarczą kąpielówki, rower oraz para butów do biegania. Ogólnorozwojowy charakter tej dyscypliny sprawia, że zarówno młodzi, jak i starsi bezpiecznie mogą uprawiać ten sport. Ważna jest także atmosfera samych zawodów, na którą obok dobrej organizacji składają się niesamowici zawodnicy i kibice oraz ich pozytywna energia – mówi Kinelski.

Dobra perspektywa

Tegoroczny sezon dobiegł praktycznie końca. Teraz na triathlonistów czeka tylko Gala, podczas której nagrodzeni zostaną zwycięzcy Enea Tri Tour 2015. Na oficjalnym zakończeniu rozlosowana zostanie również nagroda główna – Volvo V40 CrossCountry – ufundowana przez Firmę Karlik – Autoryzowanego Dealera Volvo.

Koniec sezonu jest jednocześnie początkiem przygotowań do kolejnego, w którym po raz pierwszy w Polsce odbędą się mistrzostwa Europy w triathlonie na dystansie długim, rozegrane w ramach Challenge Poznań 2016 (23-24 lipca). Dzięki temu, że w stolicy Wielkopolski odbędzie się trzecia co do ważności impreza triathlonowa na świecie (wyprzedzają ją tylko mistrzostwa świata i Igrzyska Olimpijskie), możemy być pewni, że w przyszłym sezonie do Polski przyjadą najlepsi zawodnicy na Starym Kontynencie.  Co ważnie, ramię w ramię z najlepszymi będą mogli wystartować amatorzy na wielu dystansach. Zapisy już trwają. Więcej informacji o przyszłorocznej imprezie można znaleźć na stronie: http://challenge-poznan.pl/etu-2016/

 

O ENEA

Enea to jeden z liderów polskiego rynku energetycznego. Należy do grona największych polskich przedsiębiorstw i najsilniejszych marek. Jest cieszącym się zaufaniem Klientów sprzedawcą, dystrybutorem i producentem energii. Sprzedaje ponad 12 proc., a produkuje prawie 9 proc. energii wykorzystywanej w Polsce. Dba o bezpieczeństwo dostaw prądu do mieszkańców północno-zachodniej części kraju. Ma ok. 2,4 mln Klientów, którym oferuje korzystne, dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań produkty. Więcej informacji o firmie i jej ofercie: www.enea.pl.


O ENDU SPORT

Endu Sport to nie tylko biznes – to przede wszystkim emocje, energia i show jakie dostarcza firma.  Endu sport to kompleksowa organizacja imprez i wydarzeń, zarówno tych sportowych, jak i stricte rozrywkowych o zasięgu ogólnopolskim. Firmę tworzą sportowcy, którzy czynnie uprawiają triathlon, startują w licznych imprezach w Polsce i zagranicą. Dzięki temu każde organizowane wydarzenie ma niepowtarzalną atmosferę, jest zorganizowane profesjonalnie z dbałością o bezpieczeństwo i komfort zawodników oraz kibiców.

Endu Sport to organizator i założyciel największego w Polsce cyklu imprez triathlonowych – Enea Tri Tour, w którym wzięło udział blisko 6000 zawodników. To także organizator kultowej imprezy w Sierakowie oraz zeszłorocznych debiutów triathlonowych, takich jak: Szczecin czy Kołobrzeg. Endu Sport jest autorem sukcesu największej imprezy triathlonowej w Poznaniu, która od 2015 roku stała się częścią światowego cyklu imprez Challenge Family. Firma otrzymała także licencję na organizację Mistrzostw Europy w triathlonie w 2016 r. właśnie w Poznaniu.

Endu Sport to także kompleksowo organizowane imprezy kolarskie, biegowe, koncerty, imprezy firmowe, seminaria czy targi. To także działalność pro publico bono i wspieranie inicjatyw takich jak np.  „Biegiem na pomoc”.

Tri Tour – to pierwszy w Polsce magazyn poświęcony tylko triathlonowi wydawany przez firmę. Można tam znaleźć ciekawe materiały poświęcone przygotowaniom i startom w imprezach sportowych.

Endu Shop jest siecią sklepów ze sprzętem sportowym, w których możliwe jest także jego wypożyczanie. Endu Shop tworzą sportowcy, którzy profesjonalnie doradzają i pomagają dobrać właściwy sprzęt do pływania, biegania czy jazdy na rowerze.

Więcej informacji na stronie http://www.endusport.pl oraz http://endushop.pl.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside