POLSKIE Maratony.PL  
28.03.2024.
Salomon Nordic Sunday 2013/14 w liczbach – część I Drukuj Poleć znajomemu
Salomon Nordic Sunday
Salomon Nordic Sunday
Salomon Nordic Sunday
Salomon Nordic Sunday
Salomon Nordic Sunday
Salomon Nordic Sunday
409 zawodników w klasyku i 236 w stylu dowolnym. To, mimo kiepskiego śniegowo sezonu w Polsce, nowy rekord cyklu Salomon Nordic Sunday. To pierwsze liczby dotyczące zakończonego 23 lutego 2014 roku, piątego już sezonu SNS-a. W najbliższych dniach – w dwóch kolejnych częściach – zaprezentujemy ich więcej. Dziś statystyki ogólne, w drugiej części statystyki indywidualne, a w trzeciej podsumowanie rywalizacji tych, którzy dzięki nowej formule cyklu Salomon Nordic Sunday, rywalizowali w obu stylach.

 

 

 

Zdjęcia Stacja Jakuszyce

 

Na zdjęciach:

Artur Strzałkowski to jeden z dziesiątki zawodników, który w tym sezonie zaliczył każdy bieg w ramach cyklu Salomon Nordic Sunday.

Pavel Simek (na pierwszym planie) i Tomas Malik stoczyli najbardziej zaciętą rywalizację o wygraną w biegu stylem dowolnym w tym sezonie. Simek wygrał finał z przewagą zaledwie trzech sekund nad Malikiem.

Stanisław Nahajowski – najstarszy uczestnik tegorocznego SNS-a. Ma 74 lata!

W ramach piątego sezonu Salomon Nordic Sunday odbyły się ostatecznie cztery weekendowe rywalizacje. Trzy dwudniowe (sobota – st. dowolny, niedziela – st. klasyczny) oraz jedna – finał – jednodniowa, ale także podzielona na dwa biegi. Wszystkie na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W planach był jeszcze weekend na Kubalonce, ale niestety ze względu na fatalną zimę w Polsce, ten start nie doszedł do skutku.

Ambitne plany organizatorów dotyczące m.in. długich biegów, także pokrzyżowała zima. Ostatecznie suma długości tras wszystkich biegów danym stylem wyniosła zaledwie 24,1 km, co daje średnio 6,02 km na bieg. Najdłuższy był bieg inauguracyjny na Polanie w Jakuszyckiej 21 i 22 grudnia 2013 roku – 9 km, najkrótszy jakuszycki sprint na dystansie 1,1 km (15 i 16 lutego 2014 roku).

Po raz kolejny styl klasyczny wygrał ze stylem dowolnym, jeżeli chodzi o frekwencję. Ale w tym roku już z mniejszą przewagą. Tegoroczny rezultat to 409:236 (dla porównania w ubiegłym sezonie - 417:179). W sumie mamy 645 zawodników w jednym sezonie! To absolutny rekord w historii Salomon Nordic Sunday i pierwszy wynik powyżej sześciuset startujących. To m.in. zasługa rozbicia rywalizacji na dwa dni, dzięki czemu niektórzy mogli wystartować dwoma stylami.

I jeszcze o proporcjach płci. W sezonie 2013/14 w SNS-ie wystartowało 519 panów i 126 pań. W poprzednim sezonie mieliśmy 480 mężczyzn oraz 116 kobiet. Panie, powoli, bo powoli, ale przekonują się do naszego cyklu…

Najwięcej osób pojawiło się na starcie w biegach 1 i 2 lutego na Polanie Jakuszyckiej – 388 (232 klasykiem oraz 156 łyżwą). W ten weekend w ramach SNS-a odbyły się Mistrzostwa Sił Powietrznych oraz Mistrzostwa Sił Zbrojnych w narciarstwie biegowym.

Najmniej osób przyciągnęły sprinty na Polanie Jakuszyckiej (15 i 16 lutego 2014) – 187 w dwa dni (120 klasykiem i 67 st. dowolnym).

W stylu klasycznym 101 osób znalazło się na koniec sezonu w klasyfikacji generalnej, czyli zaliczyło minimum trzy z czterech biegów. To o 22 osoby więcej niż przed rokiem. W stylu dowolnym w generalce znalazło się 56 osób – o 19 więcej niż przed rokiem.

Najliczniej obsadzoną kategorią wiekową wśród mężczyzn było M3 (31-40 lat) – 86 zawodników w stylu klasycznym i 54 w stylu dowolnym. Razem 140 osób, czyli 21,7 proc. wszystkich startujących w Salomon Nordic Sunday w sezonie 2013/14. U pań najwięcej rywalizowało w kategorii K2 (21-30 lat) – 41 (24 klasykiem, 17 łyżwą).

Najmniejsza frekwencja była w kategorii K5 (51 lat plus) – 10 zawodniczek.

Jeżeli już jesteśmy przy wieku, wspomnijmy, że najmłodszą zawodniczką była 9-letnia Elenka Richter, która pobiegła w finale oraz dziesięcioletni Jakub Czabok i Marek Badałek. Najstarsi byli doskonale znani w świecie narciarstwa biegowego: Stanisław Nahajowski z Ustrzyk Dolnych oraz Krystian Ignas z Rzeszowa. Obaj, bagatela, po 74 lata!

W tym sezonie mieliśmy cztery weekendy startowe. Z powodu małej ilości startów, było oczywiście sporo zawodników, którzy rywalizowali w każdy z tych weekendów. Ale warto podkreślić, że znalazło się aż 10 osób, które zaliczyły każdy z ośmiu biegów – 4 klasykiem i 4 stylem dowolnym. Są to: Władysław Olszowski (Międzybrodzie Bialskie), Rafał Koryciński (Gdańsk), Edward Mucha (Limanowa), Grzegorz Wojtas (Czarny Bór), Radim Nechanicky (Harrachov), Artur Strzałkowski (Piechowice), Sebastian Raciniewski (Wałbrzych), Przemysław Niedbalski (Piechowice), Wojciech Maciukiewicz (Wrocław) oraz jedyna w tym gronie kobieta: Emilia Błaszczyk (Jerzmanowa).

Teraz o czasach, jakie osiągali zawodnicy. Najmniejsza różnica między pierwszym, a drugim biegaczem na mecie w stylu klasycznym była oczywiście podczas sprintu na 1,1 km - 16 lutego na Polanie Jakuszyckiej. Wojciech Smykowski z Sosnówki wyprzedził Piotra Skowrona z Jeleniej Góry o… 0,02 sekundy! W stylu dowolnym najmniejszą przewagę zwycięzcy zanotowaliśmy w ostatnim, finałowym biegu, kiedy to Pavel Simek pokonał swojego rodaka Tomasa Malika o 3 sekundy, w biegu na dystansie 6,3 km.

Największą przewagę nad drugim zawodnikiem w wyścigu stylem klasycznym odnotowaliśmy na Polanie Jakuszyckiej 2 lutego. Wtedy Piotr Skowron pokonał Jakuba Mrozińskiego o 41 sekund na dystansie 7,7 km. W stylu dowolnym największa różnica między pierwszą dwójką była na inaugurację – 21 grudnia 2013 roku. W walce Czechów: Pavel Brydl pokonał Jana Maska o 48 sekund na dystansie 9 km.

Na koniec zostawiliśmy sobie znane nazwiska w SNS-ie i przegląd narodowości. Na początek Olimpijczyk z Aten i Pekinu – Marcin Horbacz. Specjalista od pięcioboju nowoczesnego, wicemistrz świata w drużynie, brązowy medalista mistrzostw świata w sztafecie pięciobojowej. Kolejna Olimpijka to Czeszka Blanka Paulu – wicemistrzyni olimpijska w sztafecie z Sarajewa z 1984 roku.

W tegorocznej rywalizacji pojawili się też m.in. reprezentanci Polski w biathlonie: Mateusz Zawół i Katarzyna Leja.

I jeszcze o narodowościach słów kilka. W tym sezonie mieliśmy na starcie przedstawicieli aż pięciu krajów: Polski, Czech, Niemiec, Szwecji i… Turcji. Najwięcej było oczywiście Polaków – 594 (384 w st. klasycznym i 210 w st. dowolnym). Na starcie w SNS-ie pojawiło się także 37 Czechów (14 w klasyku i 23 w łyżwie), 12 Niemców (9 w klasyku i 3 w łyżwie) oraz po jednym Szwedzie i Turku (obaj w stylu klasycznym).

Już za kilka dni druga część statystyk. Zapraszamy do lektury!

 

Czytaj też:

Piąty sezon Salomon Nordic Sunday już za nami!
Salomon Nordic Sunday 2013/2014  
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside