POLSKIE Maratony.PL  
16.09.2021.
Nordic Walking dla chorych na epilepsję Drukuj Poleć znajomemu
12 lutego wystartował niecodzienny, ponad 400-kilometrowy marsz Nordic Walking z Częstochowy do Grudziądza w ramach akcji "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie".

 

 

W marszu wezmą udział cierpiący na padaczkę, a także wszystkie osoby, które chcą zwrócić uwagę na potrzeby tych, którzy muszą zmagać się z tą mało znaną chorobą. W ciągu około dwóch tygodni uczestnicy marszu z kijkami zawitają do 12 miast, gdzie będą prowadzić outdoorowe akcje edukacyjn.

Będą również zachęcać wszystkich miłośników Nordic Walkingu do wspólnej wędrówki.

"Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" - alternatywa na Walentynki. Coraz bardziej popularny 14 luty to nie tylko święto zakochanych, ale także Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że święty Walenty to patron ciężkich chorób, zwłaszcza umysłowych, nerwowych i epilepsji.

Planowany finisz marszu w Grudziądzu przewidziany jest na 25 lutego br. Internetowe zapisy uczestników akcji prowadzone są pod adresem: http://elektronicznezapisy.pl/. W dniu Walentynek chorzy na padaczkę oraz wolontariusze będą informowali przechodniów o rozpoczęciu akcji i starcie marszu na ulicach Częstochowy i kilku innych miast położonych na trasie.

- Akcja "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" jest częścią tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorych na Padaczkę. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na potrzeby osób dotkniętych epilepsją, którzy bardzo potrzebują zrozumienia i akceptacji społecznej. Chcemy również informować o tym, co należy robić w przypadku, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego. Wiele osób nie zna objawów tej choroby i nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji - mówi Jadwiga Grochowalska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę z siedzibą w Sławnie.

W Polsce żyje około 400.000 chorych na padaczkę. Epilepsja najczęściej dotyka dzieci, ale ta przewlekła choroba może dotknąć każdej osoby w dowolnym wieku. Z powodu niekontrolowanych napadów padaczki oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia, wielu chorych i ich opiekunów jest zmuszona zrezygnować z nauki, pracy, rodziny i marzeń. Tymczasem chorzy na padaczkę mogą w pełni funkcjonować społecznie, jeśli tylko są odpowiednio leczeni i akceptowani. Przykładami osób, które pomimo choroby odniosły sukces są m.in.: Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte i Elton John. 

Ambasadorami akcji "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" są znani artyści: piosenkarka Anna Wyszkoni, muzyk Felicjan Andrzejczak oraz aktor Piotr Gąsowski. Inicjatorami marszu są stowarzyszenia pacjentów, takie jak: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę, Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół „Spokojna Głowa”, Stowarzyszenie Grupa Wsparcie Epi z Łodzi  oraz serwis społecznościowy Tacyjakja.pl, portal WWW.chodzezkijami.pl Szczegółowe informacje zawarte są na stronie www.zauwazmnie.org.   

Poradnik świadka napadu padaczkowego

Każdy świadek ataku epilepsji powinien zachować spokój i przenieść chorego w bezpieczne miejsce. Następnie należy ułożyć go w pozycji na boku, z twarzą skierowaną lekko ku podłożu, aby umożliwić swobodny wyciek śliny. Warto również zabezpieczyć chorego przed możliwością urazu: zdjąć okulary, usunąć z ust ciała obce (np. sztuczną szczękę) i podłożyć coś miękkiego pod głowę. Dobrze jest pozostać przy cierpiącej osobie przez pewien czas po zakończeniu ataku aż do odzyskania przez nią pełnej świadomości. Nie wolno natomiast wkładać choremu czegokolwiek między zęby, podnosić lub krępować jego ruchy ani cucić uderzając po twarzy lub polewając wodą. Niedopuszczalne jest agresywne ingerowanie w zachowanie chorego w czasie, gdy jest on jeszcze zdezorientowany po napadzie.  

Kilkunastominutowy film o padaczce z udziałem Piotra Gąsowskiego

 

Szczegółowych informacji udziela:

Jadwiga Grochowalska

Robert Janowski

tel. +48 508 623 098                                                

tel. +48 509 262 541

jadwiga.grochowalska@gmail.com                 robert.janowski@whitemagick.pl

http://www.zauwazmnie.org                                     
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Odwiedza nas 1 gość
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside