05.12.2020.
Advertisement
Dwumaraton Bydgoski Drukuj Poleć znajomemu
W jakim mieście w Polsce odbywa się najwięcej maratonów? Jakie miasto jako jedyne w kraju i prawdopodobnie w Europie organizuje dwumaratony?

Odpowiedź brzmi Bydgoszcz! Tak! Co roku w Bydgoszczy mamy dziesięć maratonów w ramach Dwumaratonu Bydgoskiego + Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego + Maraton Metropolii. Razem 12!

Są to cykliczne imprezy biegowe z tradycjami i trwające nieprzerwanie. Dwumaraton Bydgoski wejdzie w listopadzie 2011 w piątą edycję, Nocny… w siódmą a Metropolii w… i tu statystyki się łamią, przekombinowali chłopaki, czyniąc z tego maratonu kontynuację Maratonu Toruńskiego.

Bydgoszcz zaprasza maratończyków i nie tylko na imprezę biegową z tradycjami. Jest to wielka atrakcja dla uczestniczących w niej osób. Bieg bowiem rozgrywany jest w wyjątkowym parku nad Kanałem Bydgoskim.

Miejsce rozgrywania tego biegu to Bydgoski Węzeł Wodny, który jest elementem międzynarodowych dróg wodnych: E70 łączącej wschód i zachód Europy oraz drogi E40 łączącej Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym.

Trasa prowadzi parkowymi alejkami wśród bogatego starodrzewia i pomników przyrody. W koronach drzew słychać natomiast rzadkie i tylko tu występujące gatunki ptaków. Dla żeglarzy natomiast, do dyspozycji jest Marina z pełnym wyposażeniem dla jednostek pływających.

 

Co takiego magicznego jest w Dwumaratonie Bydgoskim? Po pierwsze impreza jest kultowa, tzn. gromadzi na starcie stałych uczestników, którzy są symbolem wartości jaką niesie sport a w szczególności biegi maratońskie! Ponad to, uczestnicy bydgoskiej dwudniówki są jak rodzina, kontaktują się ze sobą cały rok, czekając na kolejne spotkania na trasie i po biegu. Są medale, niespodzianki, jubileuszówki, torty ze świeczkami, szampany, nagrody itd. Jest miło a nowi wyznawcy tej religii są wyczekiwani i pięknie przyjmowani.

W 2010 roku udało się zorganizować wyjątkowo czteromaraton, wtedy 11 listopad przypadał na czwartek a więc okazja była niebywała i pociągająca. W tym roku są szanse na przeprowadzenie trzymaratonu.

 

Organizatorem formalnym Dwumaratonu Bydgoskiego jest Klub Sportowy „Gwiazda” w Bydgoszczy, który stanowi zaplecze z noclegami, szatniami, natryskami i wyżywieniem. Natomiast organizacją biegu i zapisami zajmują się bydgoscy maratończycy w ramach wolontariatu, przy wydatnej pomocy kierownika KS „Gwiazda” Andrzeja Muszkowskiego.

 

 Jedna edycja tej imprezy trwa od listopada do marca następnego roku. Każdego miesiąca dwa maratony, w sobotę i niedzielę, co czyni razem 10 biegów na jedną edycję. Obecnie zacznie się już piąta edycja. Listopadowa edycja rozpocznie się 41.  biegiem w historii tej imprezy, która trwa nieprzerwanie od 10 listopada 2007. Pierwsza edycja przebiegała pod nazwą Bydgoszcz Maraton, plątała się też nazwa Bydgoszcz „Beer” Maraton ale się nie przyjęła a od drugiej edycji czyli od 15 listopada 2008 mamy już tylko Dwumaraton Bydgoski.

 

Oficjalna witryna dwumaratonu, która aż pęka od statystyk!

 

Terminy biegów, 5. edycji:

 11-13 listopada 2011 r. - trójmaraton
 10-11 grudnia 2011 r.
 14-15 stycznia 2012 r.
 11-12 lutego 2012 r.
 10-11 marca 2012 r.

  
 

Czytej też:

Jedyny w Polsce Dwumaraton - Zakończony!

Dwumaraton Bydgoski zakończony!

Dwumaraton Bydgoski, jedyny taki bieg w Polsce

Są już pierwsze zdjęcia z „Czteromaratonu Bydgoskiego”

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside