04.07.2020.
Advertisement
83 km i 13 m, w 12 godzin w chodzie nordic walking! Drukuj Poleć znajomemu

Rekord świata w Nordic Walking, Zbąszynek 2010
fot. archiwum
W Zbąszynku padły dwa rekordy świata, podczas zawodów, które odbyły się 2 maja. 2010 r. Udało się! - Jest rekord świata! Właściwie dwa! - przekazuje tuż po 21.00 rozradowany Marcin Minta, dyrektor ośrodka sportu. Po części to również jego sukces, gdyż wpadł na pomysł bicia w swoim mieście rekordu świata w 12-godzinnym marszu z kijkami.

Elżbieta Wojciechowska wystartowała o godz. 8.30 i w ciągu 12 godzin pokonała odległość 83 km i 13 m! (fot. Archiwum ośrodka sportu)

 

 

 

Rekord świata w Nordic Walking, Zbąszynek 2010
fot. archiwum
Marek Szuster, rozpoczął marsz o 9.00 i przeszedł 90 km i 813 m! (fot. Archiwum ośrodka sportu)

Krótko po godz. 21.00 wiedzieliśmy już, że Elżbieta Wojciechowska i Marek Szuster z Niemiec pobili rekordy świata Nordic Walkingu. Są zatem dwa rekordy!

Właściwie było to wiadome dużo wcześniej, gdyż Ela i Marek pobili stary rekord jakieś dwie godziny wcześniej, ale zgodnie z regulaminem musieli iść do końca, 12 godzin - dodaje pan Marcin.

Rekord świata w Nordic Walking, Zbąszynek 2010
fot. archiwum
Przypomnijmy, iż według programu imprezy Majowa Inwazja Sportu w niedzielę rano, 2 maja, na bieżni stadionu im. Bogdana Niemca stawili się pani Elżbieta i pan Marek. Planowali pobicie rekordu świata w 12-godzinnym marszu z kijkami, konkurencji zwanej po angielsku Nordic Walking.

Dla mężczyzn rekord wynosił dotąd 81 km 700 m i należał do Andrzeja Olecha oraz Bogusława Trzasko, którzy dokonali tego wyczynu 21 czerwca 2006 roku na ścieżce rekreacyjnej w gminie Potęgowo. W przypadku kobiet do pobicia był rekord należący do Anety Awtoniuk, która 23 czerwca 2007 r. w Skoczowie przeszła 69 km i 374 metry.

Zbąszynek stolicą Nordic Walkingu O 8.30 w niedzielny ranek wystartowała E. Wojciechowska, natomiast pół godziny później swój marsz rozpoczął M. Szuster. Wraz z nimi wystartował burmistrz Zbąszynka, Wiesław Czyczerski. Maszerował ponad półtorej godziny (1.35 h) i przeszedł 25 okrążeń, co daje w sumie 10 km. W ten sposób ustanowił nowy oficjalny rekord Zbąszynka w marszu.

Rekord świata w Nordic Walking, Zbąszynek 2010
fot. archiwum
Dobry przykład burmistrza spowodował, że organizatorzy zawodów zachęcali publiczność do włączania się do wędrówki wraz z pretendentami do rekordu oferując przy tym wypożyczenie kijków. - Przyłączyło się mnóstwo osób - informuje M. Minta. Rzec można, iż dzięki pobitym rekordom i masowości zdarzenia Zbąszynek stał się lubuską stolicą Nordic Walkingu!

Komisja z udziałem przedstawicieli Polskiej Ferderacji Nordic Walking odnotowała, iż E. Wojciechowska w ciągu 12 godzin pokonała odległość 83 km i 13 m, a M. Szuster 90 km i 813 m. Nasze wielkie gratulacje!

 
następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside