18.04.2024.
Ela Wojciechowska mistrzynią świata w Nordic Walking! Drukuj Poleć znajomemu
Ela Wojciechowska i Michael Epp
A Tomasz Brzeski i Irena Pakosz to Mistrzowie Świata w Nordic Hiking Walking!
Pozostali Polacy na Mistrzostwach Świata w Nordic Walking – Austria 2010 w Bleiburg, w artykule.

Polacy na Mistrzostwach Świata w Nordic Walking – Austria 2010 - Bleiburg
O Nordic Hiking Walking napiszemy niebawem. Zwycięzcy z Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (Złotoryja 2010) ze wszystkich kategorii wiekowych, w ramach jednej z nagród, ufundowanej przez firmę AutaRuta.pl, pojechali reprezentować Polskę na Mistrzostwa Świata w Nordic Walking do Austrii. Organizatorem wyjazdu było Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, organizator Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking.

W sobotę (11.09.2010), w Austrii (Bleiburg), na linii startu stanęło 26 Polaków. Do pokonania był dystans 21.2 km (półmaraton) techniką Nordic Walking. Obok Polaków wystartowali Austriacy, Niemcy, Włosi, Hiszpanie, Węgrzy, a także reprezentanci Słowenii. Wśród nich także słynny Michael Epp – faworyt Mistrzostw Świata w Nordic Walking, którego rekordu jeszcze nikt nie pobił. Prawie każda kategoria wiekowa była „obstawiona”  przez naszych. Wystawiliśmy także kilka drużyn pięcioosobowych, gdzie jako wynik końcowy pod uwagę brano 4 najlepsze czasy. Do mety jako pierwszy przybył Michael Epp – z czasem 1:53:04. Tuż za nim pojawił się Polak – Tomasz Brzeski z Rytra, z czasem 1:56:36! Jako trzeci na metę wpadł Maciej Dawidziak – reprezentant Złotoryi – z czasem 1:56:41. Wśród kobiet najlepsza okazała się ... Polka – Elżbieta Wojciechowska, która dystans 21.2 km pokonała w 2:17:31 i tym samym została Mistrzynią Świata w Nordic Walking! Ponadto drużyna Polaków (AutaRuta 1: T. Brzeski, M. Dawidziuk, M. Bierkus, B. Grygorowicz, M. Spitalniak) zdobyła I miejsce w klasyfikacji generalnej (czas wspólny: 8:39:53). Za nami uplasowali się Niemcy (z czasem wspólnym 8:51:31) i Austriacy (z czasem wspólnym 9:17:31). W sumie reprezentacja Polski na dystansie 21.2 km zdobyła 18 medali.

Wcale nie gorszym dniem okazał się drugi dzień Mistrzostw Świata w Nordic Walking (12.09.2010), gdzie rywalizowano na dystansie krótszym (12.3 km), ale o znacznych różnicach wzniesień na trasie, sięgających 1200 m. Techniką Nordic Hiking Walking poszło w niedzielę 4 odważnych Polaków (Irena Pakosz, Tomasz Brzeski, Piotr Pakosz, Bogdan Grygorowicz). Jako pierwszy do mety dotarł Polak – Tomasz Brzeski z czasem 1:32:37. Drugi linię mety przekroczył Austriak, Erwin Kozak z czasem 1:33:02 (dotychczasowy Mistrz Świata na tym dystansie). Wśród wszystkich kobiet pierwsza na mecie była Irena Pakosz - Polka, która uzyskała bardzo dobry czas 1:45:36! Kolejny reprezentant Polski – Bogdan Grygorowicz z Lubina w klasyfikacji generalnej był 33, ale w swojej kategorii wiekowej zdobył srebro (uzyskując czas 1:58:50).

3. Austria 1

Reprezentanci Złotoryi na Mistrzostwach Świata w Nordic Walking 2010 (klasyfikacje):

Klasyfikacja generalna: XII miejsce

Gratulujemy wszystkim Polakom, którzy odważyli się stanąć na linii STARTU w Austrii – bowiem już samo ukończenie dystansu 21.2 km (półmaraton), czy górskiego dystansu 12.3 km dla wielu jest ZWYCIĘSTWEM!

Za rok także planujemy wyjazd na Mistrzostwa Świata w Nordic Walking do Austrii. Imprezą poprzedzającą wyjazd do Austrii będą Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking, które odbędą się w Złotoryi w 2011 roku, we wrześniu. Swój przyjazd zapowiedział już Michael Epp – Mistrz Świata w Nordic Walking. Więcej szczegółów na www.mmpnw.pl.